OMÜ’de anne adaylarına epidural anestezi şansı

Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi yönetimi Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) doğumda epidural anestezi yöntemini uygulamaya başladı.

Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi yönetimi Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) doğumda epidural anestezi yöntemini uygulamaya başladı.

Bölgede yöntemi uygulayan tek kamu hastanesi olduklarını vurgulayan Samsun Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Hasan Rıza Aydın şunları söyledi: “Normal doğum ağrısının giderilmesinde en güvenilir ve en rahat yöntem epidural anestezi ile ağrısız doğum. Bu uygulamayı hastanemizde başlamak için Kadın Doğum Hastanemizdeki arkadaşlarımızla düşündüğümüzde, hastanemizdeki anestezi uzmanlarımızın bu konuda bilgi, beceri ve deneyimi vardı. Ancak bugüne kadar ağrısız doğum yöntemi uygulanmamıştı. OMÜ’den bu konuda destek aldık ve bir ay önce üniversiteden bizim hastanemize anestezi hocaları görevlendirildi. Bizim uzmanlarımızın da katılımıyla son bir ayda dördüncü doğum gerçekleşti.” dedi. Bildiğiniz üzere, doğum sancısı da denilen doğum eylemine bağlı ağrıların en şiddetli ağrılardan birisi olduğunu hatırlatan Aydın, “Bu ağrının, doğum eylemi sırasında rahmin kasılmasını etkilemeksizin giderilmesi anne adaylarımıza önemli avantajlar sağlamakta. Deneyimli bir anestezi uzmanı tarafından, uygun hastalarda, doğum sancıları başlayınca uygulanan bu yöntem hem anne adayı hem de fetus(yani anne karnındaki bebek) için güvenli olmasının yanı sıra uygulaması da oldukça kolaydır. Samsun ilimiz ve ilçelerimizin yanı sıra sağlık alanında bölge illerimizden gelen hastalarımıza da hizmet veriyoruz. Tıp alanındaki yenilikleri takip ederek Samsun’umuzun ve bölge illerimizin hizmetine sunmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Normal doğum yapmak isteyip de ağrısına dayanamadığı için sezaryen yapmayı düşünen anne adaylarının artık epidural anestezi yöntemi rahatlıkla tercih edeceklerini Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Yöneticisi Uzm. Dr. Halil Keskin, ağrısız doğumda normal doğumun tüm evrelerinin hepsinin gerçekleştiğini yalnız farklı olarak anne adayının bu yöntemde sancı ve ağrı hissetmeden doğum yaptığını belirtti.

YÖNTEM SEÇİLMİŞ ANNE ADAYLARINA UYGULANIYOR

Yöntemin anestezi uzmanlarının belirli bir testten geçirdiği ve uygun gördüğü anne adaylarına uygulandığını hatırlatan Uzm. Dr. Halil Keskin, “Omurilik dış yüzeyindeki duramater zarı etrafına (Epidural alana) uygun ilaçların anestezi uzmanı tarafından enjeksiyonu ile gerçekleştirilir. Anne adayı kasıklarında baskıyı, dokunmayı hisseder, hatta kalkıp yürüyebilir ama ağrıyı hissetmez. Normal doğum için kasılmalar vardır ama gebeyi rahatsız etmez. Anne adayı ve fetus doğumun başından sonuna kadar Kadın Doğum Uzmanının, Anestezi Uzmanının ve yardımcı sağlık personelinin takibi altındadır. Uygulama sonrası hem psikolojik rahatlama olur, hem de kas spazmının çözülmesiyle normal doğum şansı artar. Doğum stresinin çoğunu giderir. Doğum sancıları ağrı olarak değil, basınç ve kasılma olarak hissedilir. Doğum sonrası yorgun, bitkin olunmadığı için bebekle ilgilenme ve emzirme çok daha çabuk ve kolay olabilir.” şeklinde konuştu.

YÜZDE SIFIR AĞRI

İlk çocuğunu normal doğumla ağrılar çekerek doğurduğunu söyleyen 21 yaşındaki Tuğçe Öztürk, ikinci çocuğunu ise 4 kilo 380 gram olmasına rağmen ağrısız yöntemle hiçbir şey hissetmeden dünyaya getirdiğini belirtti.
Söz konusu yöntemi hastane geldiklerinde öğrendiğini ifade eden anne Öztürk, “İlk doğumunda yüzde yüz çok ağrılı oldu. İkinci doğumda ise yüzde sıfır çünkü hiç anlamadım. İlk doğumumda çocuğum 2 kilo 800 gram olmasına rağmen çok zor doğum olmuştu. İkinci ise 4 kilo 380 gram doğdu ve hiç anlamadım. Şuanda çok iyiyim ve kendimi doğum yapmamış gibi hissediyorum.” dedi.