OMÜ Rektörü Bernay ara vermek için dışarı çıktı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'ndeki kamu kaynaklarının amaç dışı kullanımı iddialarını araştırmak için kurulan komisyona ifade veren OMÜ Rektörü Ferit Bernay, saat 10.45'de girdiği salondan 16.45 kısa bir ara vermek için çıktı.

Bernay basın mensuplarının ‘komisyon tarafsız mı’ şeklindeki soruya “Benim komisyonla ilgili eleştirim olmadı. Komisyon çalışmasına saygım sonsuz. Yalnızca bazı komisyon üyeleri ile kaygım vardı. Bunu da yazıl olarak Meclis’e iletmiştim. Bazı uzmanlar ve üyelerin ben de kaygı uyandırdığını ifade ettim.” diye konuştu. Hemen her konunun kendisine sorulduğunu detaylara girmek istemediğini aktaran Bernay, “Ondokuz Mayıs Üniversitesi büyük bir üniversite, konuşulacak ve merak edilecek konular çoktur. Birinci elden bilgi veriyoruz. Eksik bilgileri varsa onu gideriyorlar.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir üniversite için Meclis’te araştırma komisyonu kurulduğunu hatırlatılması üzerine Bernay, “Bu meclisimizin takdiri. Ben bir akademisyen olarak buna gerekli saygıyı gösteriyorum. Zannediyorum gelecekte demokrasinin gelişmesi ile özerk olan üniversitelerin böyle bir duruma düşmeyeceklerini düşünüyorum.” diye konuştu. Bernay, komisyon üyelerinin konulara vakıf olup olmadıkları hakkındaki soruyu da “Ben bir değerlendirme yapmayayım.” şeklinde cevaplandırdı.

Yeniden toplantı odasına giren Bernay’ın katıldığı komisyon toplantısı devam ediyor.