OMÜ Rektörü Bernay TBMM Araştırma Komisyonu’na ifade veriyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde yolsuzluk, keyfi yönetim, kamu kaynaklarının amaç dışı kullanımı, torpil, usulsüzlük ve kadrolaşma iddialarıyla ilgili Rektör Prof.Dr. Ferit Bernay'ın TBMM Araştırma Komisyonu'na ifade vermesi devam ediyor.

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Mustafa Özyurt, toplantı sırasında dışarı çıkarak basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Rektör Bernay’ın toplantıda iddialara ayrıntıları ile açıklık getirdiğini vurgulayan Özyurt, Bernay’ı başarılı bulduğunu kaydetti. Prof. Dr. Ferit Bernay gibi bir kişinin OMÜ’de görev yapmasının Samsun için şans olduğunu dile getiren Özyurt, “Samsunlular çok şanslı. Bu kadar çalışkan, her şeyin ayrıntısını bilen, yanıtlayan bir rektör. Bernay bana göre başarılı bir rektör. Bernay’a sorular soruluyor ve o da sorulara ayrıntıları ile yanıt veiyor. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez, bir üniversite için araştırma komisyonu kuruldu. Bu, Yücel Aşkın olayı ile birlikte AKP’nin sözünü geçiremediği kurumlardan biridir üniversiteler. AKP de bunu kabullenemiyor. Başbakan “Parayı ben veriyorum beni karşılamıyorlar.” diyor. Hiç bir Başbakan bunu bugüne kadar söylememiştir. Bu cümle AKP’nin bakış açısını ortaya koyuyor.” diye konuştu.

Basın mensuplarının komisyon toplantısında tartışma seslerinin geldiğini hatırlatması üzerine CHP’li komisyon üyesi Özyurt, özellikle AKP’li üyelerin Rektör Bernay’a karşı sorgularmış gibi bir hava takındıklarına değindi. “Rektör açıklamada bulunuyor. Araştırma görevlilerinin süresi uzatılmadı” diyor. Onlar ise görevlerine son verildiğini söylüyor.” diyen Özyurt, AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir’in komisyon başkanı olmasının etik olmadığı açıklamasında bulundu.

Komisyonyonda tartışılan en hararetli konulardan biri de Kardioloji Merkezi inşaatı. CHP Bursa Milletvekili Mustafa Özyurt, salondan çıkan yüksek seslerin Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eski Rektörü Prof. Dr.Osman Çakır döneminde Kardioloji Merkezi olarak başlatılan ancak 2002 yılında Rektör Ferit Bernay’ın göreve gelmesinden sonra tadilat yapılarak çocuk hastanesine çevrilen ve bundan da Devlet Planlama Teşkilatı (DPT)’nin haberinin olmadığı ileri sürülen konudan kaynaklandığını sözlerine ekledi.