Ön lisans mezunu öğretmenler!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 27 Kasım'daki Öğretmenlik Kariyer Sınavı'na başvuramayan ön lisans mezunları için yapılacak ek kariyer sınavına müracaatlar Pazartesi günü başlayacak.

Söz konusu genelgede; öğretmenlik kariyer basamaklarında yükselmeye imkan sağlayan kariyer sınavının 27 Kasım 2005’te gerçekleştirildiği; söz konusu sınava ön lisans mezunları alınmadığı, Danıştay 2. Dairesi’nin ise uygulamayı durdurarak; ön lisans mezunlarının da sınava alınması hakkında karar aldığı hatırlatıldı.

Genelgeye göre; yapılacak ek kariyer sınavına; Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel öğretim kurumları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında eğitim-öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda bulunanlardan sadece lisans öncesi öğrenime sahip olup, gerekli koşulları taşıyanlar buşvurabilecek. 2005 – Ek KBYS’ye ilişkin hazırlanacak kılavuz, http://personel.meb.gov.tr ve http://ilsis.meb.gov.tr adreslerinden yayınlanacak. Başvuru ve elektronik onaylama işmeleri ise 13 Şubat-5 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Özel öğretim kurumları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarındaki öğretmenlerin başvuruları il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinde oluşturulacak başvuru onay bürolarında, Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumlarında görevli olanların başvuruları ise eğitim kurumu müdürlüklerinde onaylanacak. Başvurular, fotoğraflı olarak alınacak. Elektronik başvuru formunda fotoğrafı olmayan adayların fotoğrafları, başvuru onaylama işleminden önce onay verecek yetkili tarafından elektronik ortamda aktarılacak.

Öğrenim, hizmet süresi ve hizmet sınıfı bakımından Kılavuz’da belirtilen koşulları taşıyan adayların başvuruları onaylanacak. Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumlarında görevli olan öğretmenlerin İLSİS özlük veri kayıtları eğitim kurumu müdürlüklerince kontrol edildikten sonra onaylanacak. Özel öğretim kurumları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olanların ise görevli oldukları kurum yöneticiliklerince onaylatılmış elektronik başvuru formları teslim alınacak, uygunsa onaylanacak.

Başvuru formunun onay ekranındaki ilgili bölümüne sınav ücreti yatırıldığına dair banka dekontunun tarhi ve sayısı işlenerek, dekont teslim alınacak. Banka dekontunu teslim etmeyen adayların buşvuruları onaylanmayacak.