‘Önce çocuklar projesi çocukları yarayacak’

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, dünyanın herhangi bir yerinde, bir çocuğa yapılmış haksızlığın bütün çocuklara, bütün insanlığa yönelmiş bir tehdit olarak algılanmasının artık bir uygarlık ve gelişmişlik ölçütü olduğunu söyledi.

Nimet Çubukçu ile İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Avrupa Birliği’nin (AB) mali katkısı ve UNICEF’in teknik desteği ile yürütülen “Türkiye’de Çocuklar İçin İyi Yönetişim, Koruma ve Adaletin Güçlendirilmesi-Önce Çocuklar’’ projesinin tanıtım toplantısına katıldı. Devlet Bakanı Çubukçu, hükümetin, “Türkiye’de Çocuklar İçin İyi Yönetişim, Koruma ve Adaletin Güçlendirilmesi-Önce Çocuklar’’ projesinin, çocukları esenlik dolu bir geleceğe biraz daha yaklaştıracağını söyledi. Projenin temel ilkesinin “çocuklarla birlikte çocuklar için çalışmak’’ olduğunu belirten Çubukçu, dünyada artık çocuklar adına düşünme anlayışının yanlış bir yaklaşım olarak değerlendirilerek, bunun yerine çocuklarla karşılıklı etkileşim içinde ilişkilerin yönetilmesi ve sorunların çözümünün öne çıkarılmasının benimsendiğini kaydetti.

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da Türkiye’deki çocuklar ve gençlerin iyi yetiştirilmesi ve nitelikli birer birey olarak yetiştirilmelerinin devletin en temel görevlerinden biri olduğuna işaret etti. Türkiye’de çocuklarla ilgili ortak çalışmaların teşvik gördüğünü kaydeden Aksu, bugün açılışı yapılan projenin de belirtilen ilgi ve teşvikin sonucu olduğunu söyledi. Çocuklarla ilgili görev icra eden birçok kurumu bir araya getiren projenin, bu yönüyle de AB tarafından desteklenen diğer projelerden ayrıldığını ve gelecekte benzer projeler açısından bir örnek oluşturduğunu kaydeden Aksu, İçişleri Bakanlığı’nın projenin başarıya ulaşması için gerekli her türlü desteği sağlayacağını söyledi. Aksu, bakanlığın, sokak çocuklarının güvenliği için tedbirleri aldığını, alınması gereken tedbirlerle ilgili de kısa, orta ve uzun vadede yapılacak çalışmaların tespit edilerek, önlemlerin devreye sokulduğunu söyledi. AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Kretschmer ise konuşmasına, “Çocuklarla ilgili bir toplantıda, çocukların olması gerekiyor; ancak bulunmuyorlar.’’ diyerek başladı. Kretschmer, Malatya çocuk bakımevinde yaşanan olaylara temas ederek, bu olayın, çocuklara yönelik daha iyi uygulamaların garantilenmesi gerektiğinin altını çizdiğini söyledi. Bu olayın, medyanın, bu tarz olayları tanımlaması ve yanlışları düzeltmesi için önemini öne çıkardığını ifade eden Kretschmer, bu olayların yaşanmaması için önleyici mekanizmaların da hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti.