‘Önce işgal sonra idam ettiler’

CHP Genel Başkanı Baykal, idam edilen eski Saddam Hüseyin ile ilgili olarak, herkesi itham ederek, sonra da bu itham gereği idam ederek, barışın ve hukukun sağlanamayacağını söyledi.

Bayram namazını Çayyolu Azmi Beğen Camii’nde torunları Alican (13) ve Mehmet (15) ile birlikte kılan Baykal, vatandaşlarla bayramlaştı. Baykal cami çıkışında, ‘Acı günler yaşıyoruz. İnşallah bu bayram kardeşlik atmosferi içinde, hem Türkiye’de, hem dünyada barış ve huzur dönemi açılır’ dedi.

AKŞAM OKUDU

Baykal, namazdan sonra torunlarıyla simitçi dükkanına gitti, gazete bayiine uğradı. Simitçide kuyrukta bekleyen Baykal, 15 tane simit aldı. Baykal, daha sonra gazete stand’ından bir AKŞAM gazetesi aldı, gazetelerdeki Saddam haberlerini inceledi. İdam cezasının kaldırılması için baskı yapıldığı bir dönemde Saddam Hüseyin’in asılmasının, çelişki olduğunu söyleyen Baykal, ‘Kendileri idam ediyor ve bundan memnuniyet duyduklarını söylüyorlar’ diye konuştu.

Siyasi mücadelelerin insan hayatı üzerinden götürülmesinin yanlış bir şey olduğunu ifade eden Baykal, ‘Bir yabancı devlet, bir ülkeyi işgal edecek, o ülkenin başındaki insanı idam edecek. Bunun sonu yok. Bu, etnik çatışmayı tahrik edecek bir olay haline getirildi, bilerek’ dedi.