Önce ısıtacak sonra donduracak

Havalar hafta sonunda yeniden soğuyor.

Türkiye genelinde bugün (salı) hava parçalı ve çok bulutlu olacak. Yarın (Çarşamba) hava sıcaklığından 1 ila 3 derece artış beklenirken, hafta sonuna tüm yurtta hava sıcaklığı tekrar düşecek.
Meteorolojik verilere göre, yurdun kuzey ve doğu kesimleri parçalı ve çok bulutlu. Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyi yağışlı, diğer yerler az bulutlu geçecek. Yağışlar; doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde etkili olmak üzere kıyılarda yağmur, iç kesimlerde kar şeklinde olacak. Marmara ile yurdun iç kesimlerinde gece ve sabah saatlerinde sis, doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Hava sıcaklığı kuzeydoğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu, Marmara’da batı ve güneybatıdan hafif ara sıra orta kuvvette esecek.
Yarın 1 ila 3 derece artacak olan hava sıcaklığı, hafta sonu tüm kesimlerde 3 ila 5 derece azalacak. İç bölgelerde ve Marmara’da sabah saatlerinde sis beklenirken, Ege ve Akdeniz az bulutlu, Karadeniz parçalı bulutlu doğusu ise çok bulutlu olacak. İç ve Doğu kesimlerinde sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı görülecek.

Doğu Anadolu hafta sonunu karlı geçirecek

Doğu Anadolu Bölgesi’nde bu geceden itibaren hava sıcaklıklarında 7-8 derecilik düşüş beklenirken, bölgenin hafta sonunu karlı geçireceği bildirildi.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, gece ölçülen en düşük hava sıcaklıkları sıfırın altında olmak üzere Iğdır’da 12, Erzurum ve Kars’ta 10, Ağrı’da 9, Ardahan’da da 8 derece oldu.

Kar kalınlıklarının ise Ağrı’da 27, Ardahan’da 22, Iğdır’da 14, Erzurum’da 13, Kars’ta 11 santimetre olduğu bildirildi.

Hava sıcaklıklarında bu geceden itibaren 7-8 derecilik düşüşlerin yaşanması beklenirken, cuma günü yağışlı havanının etkisine girecek bölgede özellikle cumartesi günü kar yağışının etkili olacağı kaydedildi.