Önce korkan ögrenciler sonra yilanlarla poz verdi

ANTALYA - Kemer Belediyesi, ilçedeki okullarda egitim gören ögrenciler için sürüngenlerin bulundugu Ekopark'a gezi düzenledi.

Kemer Belediyesi Halkla Iliskiler Danismanligi tarafindan organize edilen Ekopark ziyaretinde çocuklar yilanlari ellerine alirlarken, dogal hayatin korunmasi konusunda Ekopark’in sahibi sürüngen uzmani Selami Tomruk’tan bilgiler aldi. Yilanlardan önceleri ürken çocuklar sonrasinda ellerine aldi. Çocuklar yilanlarla birlikte objektiflere de poz verdi.

Kemer Belediyesi Halkla Iliskiler Danismani Seyhan Sirt, ilçede bulunan okullardan seçilen 350’ye yakin ögrenciyi Ekopark’a götürdüklerini aktardi. Dogal hayatin korunmasi ile sürüngenler hakkinda çocuklara bilgiler sunuldugunu ifade eden Sirt, “Kemer Anaokulu, Portakal Çocuk Yuvasi, Isik Çocukevi, Merkez Ikögretim Okulu, M. Tuncer Ilkögretim Okulu, Haci Hafize Saygam Ilkögretim Okulu, Seker Ilkögretim Okulu, Kuzdere Ilkögretim Okulu, Güven Koleji ve Kemer Koleji’nde okuyan ögrencilerden olusan 350’ye yakin ögrencimizi Ekopark’a götürdük. Bölgemizde bulunan ve dogal dengenin korunmasi amaciyla kurulan Ekopork’taki dogal dokuyu yerinde görmek, parkta bulunan sürüngenleri yakindan tanitmak amaciyla düzenledigimiz bu gezide çocuklarimiz oldukça yarali bilgiler aldilar. Gelecekte daha iyi bir dogal doku birakmak için kisada olsa çocuklarimiza verilen bu egitim çok önemli diye düsünüyorum.” diye konustu.

Ekopark’in sahibi sürüngen uzmani Selami Tomruk, düzenlenen gezide çocuklar ile yakindan ilgilenirken yilanlari çocuklar ile bulusturdu. Yilanlarin zararsiz oldugunu ve sicak yaklasilmasi durumunda hiçbir zarar vermeyeceklerini ifade eden Tomruk, dogal dengenin de önemini anlatti.

Çocuklari Ekopark’ta görmenin mutlulugunu da yasadigini ifade eden Tomruk, “Dogal dengenin korunmasi, sürüngenlerin bu dengedeki yeri ve önemini çocuklara anlatmamizda araci olan ve bu geziyi düzenleyen Kemer Belediyesi’ne tesekkür ediyorum. Çocuklarimiz Ekopark’imizda bulunan yilanlara olaganüstü ilgi duyuyorlar. Onlari seviyorlar. Biz bunu sevdirirsek, bu çocuklarda gelecekte bu sürüngenlerin yasamasinda koruyuculuk yapacaklar. Bu hayvanlarin da kökü yok olmayacak. Çocuklarimiza bu sevgiyi vermek ve onlarla birebir bütünlestirmek amaciyla ve bu türlerin ayakta kalmasini saglanmasi amaciyla verdigimiz bu egitimlerin önemi büyük.” seklinde konustu.

Ekopark gezisi sonrasi ögrenci ve ögretmenler ise, yaptiklari açiklamalarda, “Güzel bir gezi oldu. Yilanlari ve çesitlerini canli canli tanidik. Onlarin neslinin yok olmak üzere oldugunu ögrendik. Çok üzüldük. Bize faydalarinin oldugunu biliyoruz. Onlarin zehirlerinden ilaçlar yapildigini biliyoruz. Ama derilerini kullanmak için bu hayvanlarin öldürüldügünü de biliyoruz. Bunu kabul edemiyoruz. Nesli tükenmekte olan yilanlari ileride sadece fotograflarda görmek istemiyoruz.” dedi.