‘Önceliğimiz Avrupa-Akdeniz Ticaret Alanı oluşturulması’

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Fas'ta düzenlenen 5. Avrupa-Akdeniz (EURO-MED) Ticaret Bakanları Konferansı'na katıldı.

5. EURO-MED Bakanlar Konferası Fas’ın Marakeş şehrinde başladı. Fas Başbakanı Driss Jettou’nun yaptığı açılış konuşmasıyla başlayan toplantıya Avrupa ve Akdeniz ülkelerinin ticaret bakanları katılıyor. Konferansın ana gündem maddesini, 2010 yılına kadar Avrupa-Akdeniz Bölgesi’nde oluşturulması planlanan serbest ticaret alanı ile ilgili konular oluşturuyor.

Konferans’ta Türkiye’yi temsilen toplantıya katılan Bakan Tüzmen burada bir konuşma yaptı. Tüzmen konuşmasında toplantının birinci gündem maddesi çerçevesinde Türkiye’nin Akdeniz ülkeleriyle yapmış olduğu serbest ticaret anlaşmaları hakkında bilgi verdi.Türkiye’nin önceliğinin 2010 yılına kadar Avrupa – Akdeniz Bölgesinde bir Serbest Ticaret Alanı (STA) oluşturulması olduğunun altını çizen Tüzmen, konuyla ilgili olarak Türkiye’nin bütün ülkelerle anlaşması olduğununu ifade etti. Tüzmen, Ürdün ve Lübnan ile yürütülen STA oluşturulmasına yönelik müzakerelerin 2006 yılında sonuçlandırılmasının önemine değindi. Cezayir ile de STA müzakerelerine başlanmasının önemine vurgu yapan Tüzmen, bu konuda destek istedi. Tüzmen konuşmasına, STA oluşturulmasında önemli bir yeri olan çapraz kümülasyon konusundaki sıkıntılara dikkat çekerek, AB Komisyonu’nun çözüm için gerekli tedbir alması gerektiğini hatırlattı.

Çapraz kümülasyonun hayata geçmesiyle bölgedeki ülkelerle karşılıklı yatırımların ve üretim ortaklıklarının hızlı bir şekilde artması, özellikle tekstil sektöründe rekabet gücünün artırılması için önem taşıyor.