‘Önümüzdeki yıldan itibaren hukuk fakültelerinde hazırlık sınıfı açılacak’

- YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, gelecek yıldan itibaren hukuk fakültelerinde hazırlık sınıfı uygulamasının başlatılacağını bildirdi.

Toplantı sonrasında basın mensuplarına açıklama yapan YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, önümüzdeki yıldan itibaren şu an 4 yıl olan hukuk fakültelerinde, yabancı dil hazırlık sınıfının uygulamaya konulacağını söyledi. Teziç, hazırlık sınıflarında hangi dilin okutulacağı konusunda her fakültenin ihtiyaçlara göre kendi tercihini yapacağını belirterek, “Belli bir dili zorlayarak, bu olacaktır diye bir tutum içinde değiliz” dedi. Teziç, toplantıda hukuk fakültelerindeki öğretim üyesi eksikliğinden ötürü yeni fakülteler kurulmaması konusunda da bir eğilim oluştuğunu kaydetti.

Bundan böyle Türkiye’deki üniversiteler arasında öğrenci ve öğretmen değişiminin mümkün olabileceğini belirten Teziç, “Bu Türkiye’nin Erasmus’u diyebileceğimiz bir uygulama” diye konuştu. Teziç, söz konusu program ile Doğu’daki öğrencilerin Batı’daki üniversitelere giderek, bir ders yılı ya da yarım sömestır eğitim görebileceğini, öğretim üyelerinin ise ders verebileceğini ifade etti. Teziç, “Üniversiteler yapacakları karşılıklı protokollerle bunun gerçekleştirmeye başlayabilir” dedi.

Teziç şöyle devam etti: “Üniversiteler, hangi üniversite nereye ne kadar öğrenci göndermek istiyor, biz de bu konularda bilgileneceğiz. Buna göre de Devlet Planlama’dan lojistik destek isteme ihtiyacı içinde olacağız. Bunun isabetli olduğu yönünde hiç şüphe yok.”

Üniversiteler ile YÖK arasındaki temasların daha sık olması gerektiğini kaydeden Teziç, birbirine yakın olan, aynı ortak sorunları taşıyan üniversitelerin bir araya gelerek bölgesel toplantılar yapabileceğini, kurulunda bu toplantılara katılabileceğini açıkladı.

“YABANCI ÜNİVERSİTELERİN AÇILMASI İLE İLGİLİ YÖK’TEN GÖRÜŞ SORULMADI”

Teziç, toplantıda alınan kararları açıkladıktan sonra gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Teziç, “9. Kalkınma Planı çerçevesinde Türkiye’de yabancı üniversite açılması ile ilgili sizden bir görüş alındı mı?” şeklindeki soru üzerine, kendilerinden herhangi bir görüş sorulmadığını aktardı. Teziç, 2547 Sayılı Kanun uyarınca, kurulacak üniversiteler ile ilgili olarak YÖK’ün görüşünün alınması lazım. Ancak henüz intikal etmiş olan yazı ya da talep yok” diye konuştu.

“15 YENİ ÜNİVERSİTE İÇİN REKTÖR LİSTESİ HAZIRLAMADIK”

Erdoğan Teziç, kurulacak 15 üniversite ve rektör atamaları ile ilgili gelinen son noktanın sorulması üzerine ise, YÖK tarafından önce 45 kişilik daha sonra 15 kişilik rektör listesi hazırlandığı yönünde çıkan haberleri yalanladı. Teziç, “Bizim böyle bir girişimimiz olmadı. Böyle bir liste söz konusu değil. Şu anda Anayasa Mahkemesi’nde bunun Anayasa’ya aykırılığı konusu da değerlendiriliyor. Verilecek karara göre de nasıl davranılacağı ortaya çıkacaktır.” dedi.

Teziç, Eylül ayında hükümete sundukları görüşte; ilk aşamada 4 üniversitenin, ardından öğretim üyesi eksikliğinin tamamlanmasından sonra 8 üniversitenin, en son da fiziki yapıları ve kadrolarının oluşturulmasından sonra 3 üniversitenin faaliyete geçebileceği yönünde fikir beyan ettiklerini hatırlattı.

Teziç, şöyle devam etti: “Hemen 4 üniversite, Parlamento’dan geçecek bir düzenleme ile faaliyete başlayacaklardı. Biz 1992 yılında yapılmış olan düzenlemelerin sakıncalarının bir daha yaşanmaması için, siyasi bir takım endişelerle karşılaşmamak için- öğrenci boyutunuda, öğretim üyesi boyutunda çok hassa bir konudur bu- orada bu üniversitelerin kendi rektör adaylarını belirleyecek kadar öğretim üyesi sayısına ulaşmasından ötürü ilk dört üniversite dedik. Biz bunun bir an önce açılması için Milli Eğitim Bakanlığı’na öneri götürdük. Ama Parlamento’da hepsi birleşince yürürlükteki 2547 Sayılı kanunun dışında bir atama süreci uygun görülmedi. Cumhurbaşkanı tarafından geri çevirildi. Geri dönünce Parlamento yeniden ısrar etti ama geri gönderme gerekçeleri doğrultusunda sayın Cumhurbaşkanımız, Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Konu Anayasa Mahkemesi’nde inceleniyor. Önümüzdeki ders yılı nasıl bir tablo ortaya çıkacak, yeni üniversiteler kimliklerini kazanacaklar mı? Şimdiden bir şey söylemek mümkün değil. Kontenjanlar belirleniyor. 4’lü ve 8’li kademeye ulaşabilseydik, ki biz bunu yapabilirdik, o zaman buraların kontenjanını da önümüzdeki hafta içinde açıklanacaktı”