Onur Air uçağı sabıkalıymış

Atatürk Havalimanı’ndan kalkışından kısa süre sonra kargo kapağı açılan MD 88 tipi TC-ONP kuyruk tescilli Onur Air uçağının başının sürekli derde girdiği ortaya çıktı.

Uçak, 17 Haziran 2003’te Hollanda Groningen Eelde Havalimanı’ndan kalkarken havalanamadı ve pistten çıktı. Uçaktaki 141 yolcu hava yastıklarıyla tahliye edildi. Aynı uçak önceki gece Antalya-İstanbul seferini yaparken, Atatürk Havalimanı’na inişe geçmeden önce askeri bir helikopterle Beykoz semalarında yakınlaştı.Çarpışmayı TCAS’tan (Trafik İkaz ve Çarpışma Kaçınma Sistemi) uçağa gelen uyarı önledi.

ZİNCİRLEME İHMAL

Kargo kapısı açılan Onur Havayolları’na ait uçakta yüklemeden, kalkışa kadar birçok hatanın birbirini izlediği ortaya çıktı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yetkilileri ihmalleri şöyle sıraladılar: “Öncelikle yer hizmetleri sorgulanmalı, bu kapıyı neden kapatmaz? Yer ekibinin kapıların kapandığını, uçağın uçuşa hazır olduğunu kokpite onaylatması lazım. Pilotlar sistemi kontrol edip yer hizmetlerine onaylamalı ve motorları çalıştırmalı. Pilot ya göstergelere bakmadı, dalgınlık yaptı. Öyleyse pilot hatası. Ya da göstergeler çalışmıyordu. O da teknik ekibin ihmali.”