Onur Air’i yolcuları denetleyecek

Türkiye'nin önde gelen özel havayolu şirketlerinden Onur Air, dünyada "Gizli Müşteri Araştırmaları" adıyla bilinen uygulamayla özel olarak seçilen "Müşteri Memnuniyeti için Hizmet Denetçileri"ni kullanarak çalışanlarını denetleyecek.

Belirlenen denetçiler, yolcuların Onur Air ile ilk temasından havalanını terk ettikleri ana kadar geçen sürede verilen hizmetin kalitesini ölçecek. Denetçiler, yolcu gibi davrandığı için personelden habersiz çalışacak. Uygulama ile denetçilerden alınan serbest yorumlar ve yolcuların istekleri, bir rapor halinde yönetime sunulacak.

Havayolu taşımacılığında özel sektörün devreye girmesiyle artan rekabet ortamına uyum sağlamaya çalışan havayolu şirketleri, müşteri memnuniyetini sağlamak amacıyla özel seçilmiş “denetçiler” kullanarak kendi personelini takip altına alıyor. Onur Air İletişim Direktörlüğü tarafından Ocak ayından itibaren uygulanan projede, çeşitli meslek gruplarından 200 civarında denetçi kullanılıyor. Ay içinde gerçekleştirilen uçuşlar sonrası yine aylık raporlar haline getirilen veriler yönetime sunuluyor. Raporlarda belirtilen şikayet veya aksaklıklara, “müşteri memnuniyeti” odaklı çözümler üretiliyor. Bu sayede yaşanan aksaklıkların önüne geçilmesi ve tekrarlanmaması amaçlanıyor.