Operasyondan sonra kapıda rüşvet kalktı

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Kapıkule sınır kapısında düzenlenen operasyondan sonra rüşvetin kalktığını söyledi. Tüzmen, "Kapıkule'deki çalışmayı diğer sınır kapılarında da başlatacağız" dedi.

Burada partililerle sohbet eden Bakan, gazetecilerin sorularını da cevapladı.

Bakan Tüzmen, sorular üzerine, Edirne Kapıkule’de düzenlenen operasyon çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Düzenlenen operasyondan sonra göreve getirdikleri yeni görevlilerin 2 ay içinde 12 trilyon kaçak mal yakaladığını açıklayan Tüzmen, şöyle konuştu:

“Önemli olan bu başarıyı kalıcı hale getirmek. Sonuçta biz bunu yaptık birkaç yıl sonra aynı yere gelirse bir anlamı kalmaz. Yaptığımız düzenlemede bizimle beraber çalışacak düzgün kişiler göreve gitirildi. Önümüzdeki dönemde bu tür çalışmalar devam edecek. Diğer kapılarda da benzer çalışmalar yapacağız. Gümrük kapılarını bundan sonra yap işlet devret modeli ile çalıştıracağız. Buraları Türkiye’ye yakışır hale getirmek için sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapacağız. Haziran ayında Habur sınır kapısını devreye sokacağız. Türkiye’nin dört bir yanındaki kapılarda yaptığımız çalışmalar kendini göstermeye başladı.”

Türkiye’nin yolsuzlukla mücadele etmeye devam edeceğini aktaran Tüzmen, yolsuzlukla mücadelenin birinci şartının ihracat rakamlarını yükletmekten geçtiğini söyledi. Son 3 yılda Türkiye’de ihracatın 2 katına çıktığını belirten Bakan, kişi başına düşen gelirin 10 bin dolara çıkartılması durumunda yolsuzluğun son bulacağını sözlerine ekledi.