Opr. Dr. Üstel: İşitme kayıpları çocuklarda ders başarısını kötü etkiliyor

Denizli Devlet Hastanesi KBB Uzmanı Opr.

Denizli Devlet Hastanesi KBB Uzmanı Opr. Dr. Melih Üstel, genetik ve sonradan oluşabilen işitme kayıplarının, çocuklarda konuşma bozukluğu ve ders başarısının kötü etkilenmesi gibi sonuçlara yol açtığını söyledi. İşitme kayıplarının özellikle çocuklarda çok ciddi sonuçlar doğurabildiğini belirterek, “Biz işitme kayıplarını, sensörinöral ve iletim tipi olarak ikiye ayırıyoruz. Sensörinöral kayıplar, özellikle çocuklarda genetik olur. Bu tip işitme kaybı, iç kulakta veya nöral yollarda meydana gelir. Bu durumda ses, dış kulaktan ve orta kulaktan geçer ancak iç kulakta iletim tam verimle yapılamamaktadır. Sensörinöral işitme kaybı, algılayıcı hücrelerin zarar görmesi ya da olmamasından kaynaklanır ve genellikle kalıcıdır. Sinirsel işitme kaybı adı da verilen sensörinöral işitme kaybı hafif, orta, ileri ya da çok ileri derecede olabilmektedir.” dedi.

Hafif, orta ve ileri derecedeki işitme kayıpları için işitme cihazları veya orta kulak implantlarının sıklıkla çözüm olabildiğini belirten Opr. Dr. Üstel, “Çocukların ve yetişkinlerin yaşam kalitesinin artması, sosyal aktivitelerini arttırması amacıyla bu gruptaki hastaların işitme cihazı kullanması önemlidir. Biz özellikle çocuklarda iki taraflı işitme cihazlarını önermekteyiz. İleri ve çok ileri derecedeki işitme kayıpları içinse koklear implant önerilmektedir. Sesin dış kulaktan orta kulağa geçişini engelleyen yapısal bozukluk veya hastalık sonucu oluşmuş işitme kaybına ise iletim tipi işitme kaybı denir. Atrezik kulak kepçesi, buşon, stenoz, yabancı cisim, eksternal otit, karsinomlar, kulak zarı hastalıkları, orta kulak hastalıkları, östaki kanalı hastalıkları iletim tipi işitme kaybına neden olabilmektedir.” diye konuştu.

İletim tipi işitme kayıplarının, orta kulak iltihabının dışında özellikle geniz eti olan çocuklarda sıvı birikimi şeklinde seröz otit olarak görüldüğünü vurgulayan Melih Üstel, şunları kaydetti: “İletim tipi işitme kayıpları, genellikle hafif ya da orta derecelidir ve 25-65 desibel arasıdır. Bazı durumlarda iletim tipi işitme kaybı geçici olabilir. Sorunun nedenine göre ilaç tedavisi ya da ameliyat çözüm olabilir. Bu tür kayıplara işitme cihazı, orta kulak implantı ya da kemik iletimli implant da çözüm olabilmektedir.”