Orda bir Karadeniz var uzakta!

'Orda Bir Karadeniz Var Uzakta' konulu karikatür yarışmasına Bursa'dan katılan Mehmet Kahraman'ın iki eseri birinci oldu.

2. Uluslararası Maçka Sümela Kültür Sanat Festivali kapsamında Maçka Belediyesi ve Karikatürcüler Derneği Trabzon Temsilciliği’nin düzenlediği ‘Orda Bir Karadeniz Var Uzakta’ konulu karikatür yarışmasına Bursa’dan katılan Mehmet Kahraman’ın iki eseri birinci oldu. 96 eserin gönderildiği yarışmada 15 Temmuz’da Maçka’da toplanan jüri tarafından yapılan değerlendirmede, Mehmet Kahraman’ın iki eseri birinci, Oğuz Gürel ikinci ve Ergün Aktaş üçüncü oldu.
Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç ve Karikatürcüler Derneği Trabzon Temsilcisi Adnan Taç, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde birlikte düzenledikleri basın toplantısıyla festivalin tanıtımı ve bu etkinlik kapsamında düzenlenen karikatür yarışmasının sonucunu açıkladılar.

Toplantıda konuşan Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç, amaçlarının tarih ve kültür şehri olan Maçka’nın tanıtımını sağlamak olduğunu söyledi.

22- 24 Temmuz tarihleri arasında yapılacak ve 3 gün boyunca çeşitli etkinliklerle kutlanılacak olan 2. Uluslararası Maçka Sümela Kültür Sanat Festivali’ne geçen yıla oranla yüzde 50 daha fazla katılım beklediklerini kaydeden Genç, “Yıllardır ilimizde festivaller düzenlenmekte. Ancak Maçka’nın bu konuda eksikliği vardı. Geçen yıl ilk olarak düzenlediğimiz bu festivalle bu eksikliği giderdiğimizi sanıyorum. Geçen yıl ilk olarak düzenlediğimiz festivale bu yıl daha fazla katılım bekliyoruz.” dedi.

Daha sonra söz alan Karikatürcüler Derneği Trabzon Temsilcisi Adnan Taç ise, yarışmaya katılan kişilerin uluslararası karikatürcüler olmasından dolayı bu yarışmanın ciddiyetini öne çıkardığını kaydetti.

Festival kapsamında düzenlenen ‘Orda Bir Karadeniz Var Uzakta’ konulu karikatür yarışmasında dereceye girenlerin ödülleri ise, 22 Temmuz’da verilecek. 3 gün boyunca devam edecek olan etkinlikte halkoyunları gösterilerinin yanı sıra ünlü şairler, şarkıcılar ve gazeteciler, konser ve şöşleşileriyle festivalde yer alacaklar.