Ordu düşmanlarının fikir annesi konuştu

Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ'un 'Ordu düşmanlarının el kitabı' olarak nitelendirdiği kitabın yazarı konuştu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un ‘Ordu düşmanlarının el kitabı’ olarak nitelendirdiği kitapta altını çizdiği cümlenin yazarı Türkiye’deki gelişmelerden bihaber yaşayan Arjantinli Rut Diamint Taraf yazarına konuştu…

Yıldıray Oğur’un köşe yazısı

Birkaç gündür yazıyorum. Yeni başlayanlar için hemen kısaca özetleyeyim. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ Habertürk’e verdiği röportajda “Sabrımız taşıyor, biz de elimizdeki bilgileri açıklarız” tehdidinin hemen ardından Soros, renkli devrimler imalarıyla Altaylı’ya Constructing Democratic Governance in Latin America adlı bir kitabı uzatmış ve bu kitabın 45. sayfasında altını çizdiği “Silahlı Kuvvetler uzun süreden beri kendi halkını düşman görmeye alışmıştır” cümlesini göstererek “İşte bizdeki ordu karşıtları da bu lafları buradan ithal ediyor” demişti.

Başbuğ’un bildikleri (ve ulusalcı komplo teorilerine aşinalığı) konusunda epeyce bir fikir veren bu teorisine ilham kaynağı kitabın 45. sayfadaki “Asker” adlı makalenin yazarı Buenos Aires’teki Universidad Torcuato Di Tella’da sivil-asker ilişkileri üzerinde çalışan Rut Diamint adlı Arjantinli bir akademisyendi.

Başbuğ’un alıntıladığı makalesinde o cümlenin geçtiği satırlar ise tamamen Latin Amerika bağlamında ve uluslararası barış misyonlarıyla ilgili bir bağlamda yazılmıştı.

İşte Genelkurmay Başkanımız tarafından Türkiye’deki ordu karşıtlarının bir nevi “fikir annesi” zannedilen Profesör Diamint ile internet üzerinden bir söyleşi gerçekleştirdim. Bayan Diamint tabii olan bitene epeyce şaşırdı.

“Ben 20 yıldır Latin Amerika’daki sivil asker ilişkileri üzerinde çalışıyorum. Türkiye’deki durum buradakiyle benzerse bunun farkında bile değilim diyor” Diamint.

Latin Amerika’da askerî yönetimlerden sivil yönetimlere geçişin Amerika tarafından organize edilmiş renkli devrimler sonucu olduğunu zanneden Başbuğ’un tamamen başka bir bağlamda yazdığı satırlarına yüklediği anlamlardan rahatsız olmuş:

“Yazımın böyle yorumlanmasına çok şaşırdım. Tabii ki Türk Silahlı Kuvvetleri’ni etkileyecek bir Amerikan komplosunun parçası değilim. Bana en çarpıcı gelen generalin sözcüklere duyduğu korku. Akademik bir metnin bir komplonun parçası olduğuna inanmak, pek çok orduda görülen davranış biçimlerinden. Beni en çok endişelendiren ise kendi eylemlerini meşrulaştırmak için hayali tehlikeler yaratan askerî eğilimler. Kuşkusuz general baskıyı meşrulaştırmak için düşmanlar icat ediyor. Silahlı Kuvvetler’i kurban durumuna düşürmek için komplolardan bahsediyor.”

“Türkiye’deki demokratlarla hiç biraraya gelmediğini” söyleyerek bizi de temize çıkarıyor Profesör Diamint, “Ama,” diyerek ekliyor, “eğer benim kitaplarım Türkiye’deki demokrasiye bir katkı yaparsa bundan ancak mutlu olurum.”

Yani Genelkurmay, Rut Diamint’i kırmızı güçler listesinden gönül rahatlığıyla çıkarabilir.