Ordu’nun Akkuş İlçesi sekiz yıl sonra vali gördü

Ordu'ya 149 kilometre uzaklıkta ve bin 340 metre rakımındaki Akkuş İlçesi'ne sekiz yıl aradan sonra ilk kez vali geldi.

Göreve başladığı ilk gün “Hizmetlerde Ordu’yu biz ütün olarak göreceğiz.” diyen Vali Gözlügöl, İl Daimi Encümen Toplantısı’nı yapmak üzere Garnizon Komutanı Albay Nevzat Yıldız, Emniyet Müdürü Rıdvan Güler ve daire müdürleri ile birlikte Akkuş’a geldi. İlk olarak İlçe Kaymakamı Hasan Erkal’ı ziyaret eden Gözlügöl, burada yaptığı açıklamada, “Akkuşlular’la tanışmak ve sorunlarını dinlemek amacıyla buraya geldik. Vatandaşlarımız, biz yolda gelirken bize el sallıyor. Bu sevgi benim için çok anlamlı.” diye konuştu. Akkuş Kaymakamı Hasan Erkal da, “Ziyaretten hayırlı sonuçlar çıkmasını diliyorum. Alfabatik sıralamada önde olmamız bizim için büyük bir şanstır.” şeklinde konuştu.

Vali Gözlügöl, buradan Akkuş Belediye Başkanlığı’na geçti. Belediye binası önünde bekleyen bir grup vatandaş Vali Said Vakkas Gözlügöl’ü alkışlayarak karşıladı. Gözlügöl, alkışlar arasında Belediye binasına çıktı. Belediye Başkanı Lütfi Efil, ilçenin problemleri ve ihtiyaçları konusunda Vali Gözlügöl’e bilgi verdi. İlçenin sorunlarını beş ana başlıkta anlatan Lütfi Efil, Ordu Üniversitesi’nin kurulmasının ardından ilçeye bir yüksekokul getirilmesini, Akkuş-Salman, Akkuş-Kumru, Akkuş-Ünye karayolunun iyileştirilmesini ve İlçe Devlet Hastanesi’nin de ‘Gün Hastanesi’ne’ çevrilmemesini istedi.

Belediye binasından Akkuş Devlet Hastanesi’ne yürüyerek giden Vali Gözlügöl, yolda vatandaşların sevgi gösterisiyle karşılaştı. Vatandaşlarla sohbet ederek yolunda ilerleyen Vali Gözlügöl, Akkuşlu esnafların hatırını sordu.

Akkuş Devlet Hastanesi’ni gezen Vali Gözlügöl, İl Sağlık Müdürü Halis Türkyılmaz’dan hastane hakkında bilgi aldı. Sağlık Müdürü Türkyılmaz, “Burada altyapı olmadığı için doktor tutamıyoruz. Şu anda iki pratisyen ve bir dahiliye uzmanı doktorumuz var. Ameliyathane de doktor olmadığı için faal durumda değil. Burda en son ameliyat yedi yıl önce yapıldı.” diye konuştu. Vali Gözlügöl, bunun üzerine, ameliyathanenin hemen faaliyete geçirilmesi için kampanya başlatılmasını istedi. Gözlügöl, “Burayı bir işadamımıza yaptıralım ve adını da ameliyathaneye koyalım. Bir işadamımız bu işe eminim sahip çıkacaktır. Bu sayede ameliyathanenin yapımını da hızlandırmış oluruz.” açıklamasını yaptı.

Vali Gözlügöl, Türkiye’deki beş okuldan biri olan Akkuş İMKB Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nu (YİBO) gezdi. İl Milli Eğitim Müdürü Yılmaz Uzun, okul hakkında Gözlügöl’e bilgi verdi. Yılmaz Uzun, okulun geçen yıl eğitim öğretime açıldığını belirterek 650 öğrencinin eğitim gördüğünü açıkladı. Öğrenciler ise okul kütüphanesini gezen Vali Gözlügöl’den, OKS’ye ve LGS’ye hazırlık kitapları istedi. Vali Gözlügöl, bu kitapların temin edilmesi için Milli Eğitim Müdürü’ne talimat verdi.

Vali Said Vakkas Gözlügöl, İl Daimi Encümen toplantısını öğle yemeğinin ardından Akkus Öğretmenevi’nde yaptı. Akkus Kaymakamı Hasan Erkal da öğretmenevinde Vali Gözlügöl’e brifing verdi.