Org. İlker Başbuğ’dan 18 Mart mesajı!

Başbuğ, Çanakkale Zaferi'nin 95. yıl dönümü nedeniyle ''Şehitler Günü'' mesajı yayınladı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, tarihten gelen sorumluluk duygusu, iyi eğitimli personeli ve güçlü yapısıyla, daha güçlü bir Türkiye için ulusunun hizmetinde çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Orgeneral Başbuğ, Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yayımlanan ”Şehitler Günü” mesajında, Türk vatanının ve milletinin ebedi varlığı ile devletin bölünmez bütünlüğü uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitleri, Çanakkale Zaferi’nin 95. yıl dönümünde bir kez daha rahmetle andıklarını belirtti.

Tarihte eşine az rastlanır çok uluslu bir güce kanı ve canı pahasına ”dur” diyen ve tüm dünyaya ”Çanakkale geçilmez” dedirten Mehmetçiğin Çanakkale’de kazandığı zaferin, vatan söz konusu olduğunda neleri göze alabileceğinin en belirgin örneği olduğunu vurgulayan Orgeneral Başbuğ, şunları kaydetti:

”Mehmetçik, vatan ve namus vazifesi olarak giriştiği mücadelelerde ‘şehitlik askerin son rütbesidir’ anlayışıyla hareket ederek eşsiz fedakarlıklarla kazandığı zaferle yeni zaferlerin kapısını aralamış, bu kapıdan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolu Mustafa Kemal’in önderliğinde aşan yüce ulusumuz Cumhuriyet çatısı altında milli birliğini güvence altına almıştır.

Değerli Silah Arkadaşlarım,

Her karış toprağının diyeti kanla ödenen vatan toprağını paha biçilmez kılan şehitlerimizdir. Onlar aynı zamanda ulus olarak var oluşumuzun, birlik ve beraberliğimizin ve vatan sevgimizin de ölümsüz kahramanlarıdır. Bu bilinç ve Çanakkale Zaferi’ni kazandıran yüksek ruhla hareket eden Türk Silahlı Kuvvetleri, tarihten gelen sorumluluk duygusu, iyi eğitimli personeli ve güçlü yapısıyla, daha güçlü bir Türkiye için ulusunun hizmetinde çalışmalarını sürdürmektedir. Bu uğurda, gerektiğinde canını feda etmekten çekinmeyen mensuplarıyla Silahlı Kuvvetlerimiz, şehitlerinin değerini ve ulusu için taşıdığı anlamı bilerek onlara sahip çıkmayı, bir şükran borcu olarak kabul etmektedir.

18 Mart Şehitler Günü münasebetiyle, bizlere bu güzel yurdu emanet eden Cumhuriyetimizin kurucusu ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatanımızın bölünmez bütünlüğü ve Cumhuriyetimizin temel niteliklerinin muhafazası için gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi saygıyla anar, yüce ulusumuza şükranlarımı sunarım.”