‘Organ bağışı’na dikkat çekmek için yürüdüler

Bursa'da düzenlenen yürüyüş ile organ bağışının önemine dikkat çekildi.

Bursa’da düzenlenen yürüyüş ile organ bağışının önemine dikkat çekildi. Sağlık Müdürlüğü öncülüğünde düzenlenen yürüyüşe Bursa’nın tüm sağlık birimleri katıldı. İl Sağlık Müdürlüğü başta olmak üzere, Kamu Hastaneler Birliği, Halk Sağlık Müdürlüğü ve sağlık liseleri ile sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar yürüyüşe destek verdi.

Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşlinde yapılan yürüyüş, Cumhuriyet Caddesi ile İnönü Caddesi’nin birleştiği noktadan başlayıp, Fomara Meydanı’nda son buldu. Burada açılan stantlarda organ bağışında bulunanların bilgileri alındı. Bu arada yürüyüşü görüntüleyen bazı basın mensupları da burada organlarını bağışlayarak kampanyaya destek verdi. Ayrıca yürüyüşe Vali Yardımcısı Ergun Güngör de katıldı.

“Bursa Organ bağışı ile hayat veriyor” yazılı pankart eşliğinde yürüyen grup, ellerinde taşıdıkları organ bağışını anlatan dövizlerle konunun önemine dikkat çekti. Yürüyüşe katılan sağlık liseleri öğrencileri ise “organ bağışı hayat kurtarır” gibi sloganlarla kampanyaya destek verdi.

ORGAN BAĞIŞINI ARTIRMALIYIZ

Yürüyüşte basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Yardımcısı Ergun Güngör, sağlık müdürlüğünün çok gayretli bir çalışma içinde olduğunu belirterek, “Değerli gayretlerinden ötürü sağlık müdürümüz ve ekibini kutluyorum. Geçen yıl Türkiye çapında organ bağışında birinci olduk. Bu yıl ise Antalya’nın ardından ikinci sıradayız. Bu konuda duyarlılık gösterip organ bağışında bulunan vatandaşlarımıza da minnet ve şükranlarımı ifade ediyor ve teşekkür ediyorum.” dedi.

Rakamsal verilerle de organ bağışının artırılması gerektiğini anlatan Güngör, “Bir milyon nüfus başına düşen kadavra dönür sayısı AB ülkelerinde 25-30 civarında. Bizde ise 4.9 ve 5’e tekabul ediyor. Bursa’da ise bu rakam 8.8. Biz bu rakamı daha da artırmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Bu çalışmaları ile organ bağışı konusunda vatandaşlarda duyarlılık oluşturup sayıyı artırmak istediklerin ifade eden İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan ise, “Şu anda Türkiye’de 23 bin 528 vatandaşımız maalesef organ sırası bekliyor. Bütün çabamız, derdimiz, gayretimiz sıra beklen o insanımıza çare olabilmek, dikkat çekebilmek ve bağış oranların artırmak.” şeklinde konuştu.