Organ kaçakçısı doktora hastanede gözaltı

Yoksul insanların böbreklerini çok ucuza satın alıp zengin hastalara nakleden Doç. Dr. Yusuf Erçin Sönmez’e suçüstü yapıldı.

Sönmez’in gözaltı süresini, nakil yaptığı hastalarının sağlık durumlarını kontrol etmesi için hastanede geçireceği bildirildi. Daha önce Kozyatağı’ndaki eski Meyan Hastanesi’nde böbrek ticareti yaptığı iddiasıyla 1997’de yargılanan Doç. Dr. Sönmez, aynı suçtan yakayı ele verdi. Organ ve Doku Alınması Saklanması ve Nakli Hakkında Kanun gönüllülük dışında organların maddî çıkar karşılığı alınıp satılmasını yasaklıyor.

Sönmez, İsrail Hayfa’dan getirilen kadın bir vericiden parayla alınan böbreği, işadamı Haşmet Kazak’a nakletmesinin ardından suçüstü yakalandı. Amerika’da yaşayan işadamı Haşmet Kazak’ın polise verdiği ifadesinde, uzun yıllardır böbrek aradığını belirterek, “İnternette yaptığım araştırmalar sonunda İsrail’de yaşayan bu kadının bana böbrek verebileceğini tespit ettim. Kendisi ile temasa geçip anlaştım. En sonunda da Doktor Sönmez ile anlaştık.” dediği kaydedildi. Kazak’ın ameliyat yerinin diğer böbrek nakillerinden farklı olarak vücudunun ön kısmından yapıldığı bildirildi. Operasyona gelen polislerin, “Böbrek nakli mi oldunuz?” sorusuna Kazak’ın ilk anda, “Apandisit ameliyatı oldum.” şeklinde karşılık verdiği kaydedildi. Para karşılığı böbreğini veren İsrailli kadının da hastanede tedavi altında bulunduğu ifade edildi. Hastaların sağlık durumunun kontrol altında tutulması amacıyla Doç. Dr. Yusuf Sönmez’in, Kadıköy cumhuriyet savcısının talimatı ile hastanede tutulduğu bildirildi. Böbrek nakli yapılan hastaların sağlık durumlarının kontrol altına alınmasının ardından Sönmez’in, Mali Şube Müdürlüğü tarafından sorgulanacağı aktarıldı. Organ ve Doku Alınması, Saklanması ve Nakli Hakkında Kanun’a göre, böbrek ve diğer organların maddi çıkar karşılığı alınıp satılması suç. Kanun, organ bağışının ticaret konusu yapılmasını da yasaklıyor.