Organ mafyaları korkutuyor

Trabzon'un Akçaabat ilçesinde ''organ mafyası'' iddialarına ilişkin bugüne kadar kaçırılan çocuk, ya da başka bir vaka ile ilgili suç duyurusunda bulunanın olmadığı belirtildi.

İlçeye bağlı Darıca Beldesi’nde anaokulu öğrencisi S.S’den, kimlikleri henüz belirlenemeyen kişilerce kan örneği alındığını belirten ailenin başvurusu üzerine jandarma, ”organ mafyası” şüphesiyle çalışma başlatmıştı.

Akçaabat İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden üst düzey bir yetkili, bu tür söylentilerin bir haftadan beri halk arasında sürdüğünü, kendilerine de çok sayıda asılsız ihbar geldiğini, ancak kayda değer bir durumla karşılaşmadıklanını belirtti.

Hertürlü ihbarı kabul edip, ilgilendiklerini ifade eden yetkili, ”Hatta bir ihbarda mezarlığa bir çocuk gömüldüğünü, çocuğun iç organlarının alındığı söylendi. Bunun üzerine biz de mezarlığa bir ekip gönderdik. Yapılan inceleme sonucunda böyle bir vaka olmadığını gördük. Vatandaşlarımız artık bu tür dedikodulara karşı daha dikkatli olmalı. Bu olayla ilgili şu ana kadar emniyet amirliğine kaçırılan çocuk, ya da başka bir vaka ile ilgili suç duyurusunda bulunan olmadı.” dedi.

Akçaabat ilçe sakinleri ise, bu tür insanların PPK ile bağlantısının olabileceğini söyledi. Bu duyumlardan sonra sürekli çocuklarla irtibat halinde olduklarını belirten vatandaşlar, “Bu insanlar ilçemizin yerlisi olamaz. Dışardan gelmiş olabilirler. Aldığımız duyum heryerde dalga dalga dolaşıyor. Halk olarak ta duyarlı olmamız lazım. Havalar ısındı, mahallelerde çocuklar etrafta dolaşıyor. Henüz net bir gelişme yok. Dileriz asılsız çakar” diye konuştu.

Kan örneği aldındığını iddia eden S.S.’nin ifadesi doğrultusunda 4 kişi oldukları düşünülen şüphelilerdan kadın olanın robot resimlerini çizdirip ilçenin belirli yerlerine astıran Akçaabat Jandarma Komutanlığı yetkilileri ise konuya ilişkin açıklama yapmadı.

İlanda, şüphelilere ilişkin bilgilere yer veren jandarma, robot resimdeki şüpheliyi görenlerin kendilerine bilgi vermesini istemişti.