Organ ve doku bağışı haftası semineri düzenledi

Doku ve organ bağışı haftası nedeni ile Çankırı 100. Yıl Kültür Merkezinde seminer düzenlendi.

Doku ve organ bağışı haftası nedeni ile Çankırı 100. Yıl Kültür Merkezinde seminer düzenlendi. Seminere Çankırı Vali Yardımcısı Fatih Yılmaz, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, Çankırı Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ali Güvey, Çankırı İl Müftü Vekili Uğur Demirel, hastane personeli ve vatandaşlar katıldı.

Organ bağışı ile ilgili insanların dini açıdan merak ettikleri konulara değinen Müftü Vekili Demirel yaptığı konuşmada; “Organ bağışının dini açıdan hiçbir sakıncası yoktur. Organ naklinde Müslüman ve gayri Müslüman arasında hiçbir fark yoktur. Çünkü insanın bedeni ve organları Müslüman veya gayri Müslüman diye ayırt edilemez.” şeklinde konuştu.

Gazi Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Dalkılıç ise doku ve organ bağışı hakkında yaptığı konuşmasında; “3 Kasım 1975 yılında ilk başarılı organ nakli gerçekleştirilmiştir. Ve organ haftası olarak kutlanmaya başlanmıştır. Organ nakline ihtiyacı olan yüz binden fazla hasta vardır. Organ yetmezliğine neden olan etkenlerin başında; kötü beslenme, alkol, dış mikroplar vb. gibi unsurlar neden olmaktadır.” şeklindeki konuşmasına medyanın organ nakli ile yaptığı haberleri eleştirerek devam eden Dalkılıç şunları söyledi: “Basında yer alan haberler insanlarımızı korkutmakta onlar üzerinde kötü bir izlenim bırakmakta yapılan organ mafyası haberlerinin hepsi asılsız haberlerdir asayiş bülteninde bu zamana kadar hiçbir kimse kaçırılıp organları alınmış değildir. Bu mümkün değildir. Unutmayalım ki medyanın ve bizim görevimiz vatandaşları bilgilendirerek onlara organ bağışının ne kakar önemli olduğunu anlatmaktır.” dedi. CİHAN