‘Organik tarım yöntemi yaygınlaştırılmalı’

Aydın Ziraat Odası Başkanı Gürdal: Türkiye bir an önce organik tarım yöntemini yaygınlaştırmalı.

Aydın Ziraat Odası Başkanı Arif Gürdal, Türkiye’nin bir an önce organik tarım yöntemini yaygınlaştırıp geleceğini kurtarması gerektiğini belirterek, “Biz de sağlıklı yaşamak ve gelecek nesillere sağlıklı topraklar bırakmak istiyorsak organik tarıma başvurmalıyız. Organik ürün yetiştiren herkesin bütün ürünleri alınacak ve bu kişilere sertifika verilecektir” dedi.
Aydın’ın Karacasu ilçesinde vatandaşlara organik tarım anlatıldı. Halk Eğitim Merkezi salonundaki konferansa Karacasu Kaymakamı İlhan Karakoyun, Belediye Başkanı Emin Mete, İlçe Ziraat Odası Başkanı İsa Sevinç ve vatandaşlar katıldı.

Konferansı veren ekolojik tarım kontrol uzmanı Dr. Mustafa Akyüz, ülke genelinde organik tarımın boyutunun belirlenmesi için araştırmalara devam ettiklerini açıkladı. Dr. Akyüz, başta ABD, Almanya ve Danimarka olmak üzere birçok ülkede organik tarım yöntemlerinin kullanıldığını hatırlattı.

Organik ürünlerin başta ticaret yapan işletmecilerin işine yarayacağını belirten Akyüz, “Avrupa’da organik ürünler süpermarketlerde yer buluyor. Biz de sağlıklı yaşamak ve gelecek nesillere sağlıklı topraklar bırakmak istiyorsak organik tarıma başvurmalıyız. Organik ürün yetiştiren herkesin bütün ürünleri alınacak ve bu kişilere sertifika verilecektir” dedi.

Ziraat Odası Başkanı Sevinç ise Karacasu çiftçisinin, tütüncülüğün bitmesi ardından elma ve zeytine yönlendiğini ifade etti. Sevinç, Avrupa’da 1 litre zeytinyağı 4-5 dolar olmuşken organik tarımın kaçınılmaz hale geldiğini söyledi. Üreticilerin en çok elma ve armut yetiştirmeyi istediğini anlatan Sevinç, “İlçemizde meyve yetiştiriciliği kuru kayısıyla başlamıştır. Daha sonra elma, armut, üzüm ve zeytin de fazlaca yetişen ürünler arasına girdi. Organik tarıma geçersek geleceğimiz iyi olur ancak kimyasalları kullanmaya devam edersek ekonomimize büyük zarar veririz” şeklinde konuştu.

Aydın Ziraat Odası Başkanı Gürdal da bir an önce ülkede bilimsel yolların kullanılmaya başlanmasını istedi. Bir tarım ülkesi olan Türkiye’nin geleceğinin buna bağlı olduğuna dikkat çeken Gürdal, şöyle dedi: “Artık üreticilerin de elini taşın altına koyması gerekiyor. Hem kendiniz hem de ülke ekonomisi için bundan başka çıkış yolu yok. Ayrıca Karacasu’ya modern damlama sulama projesini kazandıran Belediye Başkanı Mete’yi kutluyorum.”