Organizasyon İmralı ve Kandil eksenli

CHP Genel Başkanı Baykal, son günlerde yaşanan yasadışı olaylara net tavır koyamayan ve PKK için ‘terörist’ ifadesini kullanmayan Demokratik Toplum Partisi’ni (DTP) ‘terör örgütünün uzantısı’ olarak tanımladı.

Organizasyonun İmralı ve Kandil’den yapıldığına, PKK uzantısı yerel yöneticilerin de bunu uyguladığına dikkat çeken Baykal, şunları kaydetti: “Ortada bir organizasyon var. Organizasyon İmralı ve Kandil eksenlidir. Kandil, İmralı’nın emrindedir, İmralı, Kandil’e hükmetmektedir. PKK kapandı, bitti mi? PKK uzantısı siyasi hareketler var. PKK uzantısı yerel yöneticiler var. Bunlar organize ediyor.’’ dedi. Başbakan Erdoğan’ın geçen yaz yaptığı “Kürt sorunu vardır, daha çok demokrasiyle çözülür” ifadelerini hatırlatan CHP lideri, “Sayın Başbakan, daha çok demokrasiyi getirin de çözün o zaman.” diye seslendi.

Atatürk büstünü köprüye astılar

Deniz Baykal, PKK yandaşlarının Nusaybin’de Atatürk büstünü parçalayarak köprüye astığını da söyledi. Baykal, kürsüde önce büstün köprüye asıldığı yeri Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesi olarak telaffuz etti. Ancak daha sonra düzeltme için söz istedi. Yerinden konuşan CHP lideri, büst kırma olayının Mardin’in Nusaybin ilçesinde meydana geldiğini ifade ederek, tutanaklara böyle geçmesini istedi.

CHP lideri, Meclis’teki konuşması sırasında süresini aşınca TBMM Başkan Vekili Nevzat Pakdil tarafından defalarca uyarıldı. Süreye tepki gösteren Baykal, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’dan 8 dakika fazla kürsüde kaldı.