Organları dört kişiye şifa oldu

Düşme sonucu oluşan beyin kanaması sebebiyle Bodrum Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybeden İbrahim Günay'ın (52) organları, dört hastaya umut oldu.

Günay’ın karaciğeri, Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi’nden Bodrum’a giden bir ekip tarafından çıkarılarak, yedi aydır nakil bekleyen Bandırmalı Ahmet Esen’e (65) nakledildi. Kalp kapakçıkları Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, bir böbreği EÜ Tıp Fakültesi’nde, diğer böbreği ise Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uygun hastalara takıldı.

Yedi ay önce hepatit B’ye bağlı karaciğer yetmezliği teşhisi konulduğunu söyleyen, 40 yıllık evli ve iki çocuk babası Ahmet Esen, “Ege Üniversitesi’nden gelen telefon, umutlarımı yeniden yeşertti. Ne kadar mutlu olduğumu anlatamam. Organ bağışında bulunan ailenin acısı büyük ancak onlar sayesinde sağlığıma yeniden kavuşuyorum.” dedi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde teşhis konulmasının ardından nakil için EÜ Tıp Fakültesi’ne geldiğini belirten Esen, “Doktorlarım, iyileşmem için tek seçeneğin organ nakli olduğunu söyledi. Kızım Serpil Esen (40), nakil için gönüllü olacağını söyledi ancak daha sonra sanırım korktu ve vazgeçti. Yaklaşık yedi aydır nakil için sıra bekliyordum.” diye konuştu.

Esin’in nakil ameliyatı Doç. Dr. Murat Kılıç, Doç. Dr. Murat Zeytunlu ve Plastik Cerrahi’den Prof. Dr. Mehmet Alper başkanlığındaki ekip tarafından yapıldı.