Org.Büyükanıt’ın tarihi buluşması

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt Şubat ayında ABD'ye gidecek ve Başkan Yardımcısı Dick Cheney'le görüşecek. Bu buluşma, tarihte bir ilk olacak.

Büyük buluşma

ABD’ye gidecek olan Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt’ın Başkan Yardımcısı Cheney tarafından kabul edilecek olması, bir ilke imza atacak.

Merakla bekleniyor

Türk ve Amerikan askeri yetkililerinin trafiği arttı. Ziyaretler birbirini izliyor. Şubatta ABD’ye gidecek olan Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt ise üst düzey karşılanacak. ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Org. Büyükanıt’ı kabul ederek tarihi bir ilki gerçekleştirecek. Çünkü şimdiye kadar hiçbir Amerika Başkanı Yardımcısı, bir Türk Genelkurmay Başbanı’nı kabul etmedi. Washington’daki gözlemciler büyük buluşmayı merakla bekliyor.

Yoğun askeri trafik

Bu arada, ABD-Türkiye arasındaki askeri trafik de yoğun. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün ABD ziyaretinin ardından, şimdi de Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun Amerika’da. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert ve Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt’ın ziyaretleri ise Şubat ayında. Orgeneral Saygun, ABD’li muhatabı Oramiral Edmund Gianbastiani’nin konuğu olarak Washington’ı ziyaret etti.