Orgeneral Hilmi Özkök ‘Yargı gerekeni yaptı’

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Şemdinli iddianamesini hazırlayan Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın meslekten ihraç edilmesiyle ilgili olarak basına demeç verdi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı nedeniyle Meclis’te bir resepsiyon verdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın katılmadığı resepsiyona, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Kuvvet Komutanları, bakanlar, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, milletvekilleri ve yabancı büyükelçiliklerin temsilcileri katıldı. Bülent Arınç, TBMM Tören Salonu’nda verilen resepsiyona gelen konukları, tek tek ellerini sıkarak karşıladı.

Resepsiyona katılan Orgeneral Hilmi Özkök, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevapladı. Son zamanlarda Güneydoğu’da Irak sınırına yapılan askeri yığınakla ilgili sorulara cevap veren Orgeneral Özkök, “Her bahar yaptığımız operasyonlardandır” dedi. Askeri birliklerin nerede ihtiyaç varsa oraya yönlendirildiğini vurgulayan Özkök, gazetelerde, ‘şuraya şu kadar, buraya bu kadar asker gönderildi’ şeklindeki sayıların gerçeği yansıtmadığını kaydetti.

Bir soru üzerine Kara Kuvvetleri Komutanlığı karargahının Şırnak’a taşındığı yolundaki haberlerin yanlış olduğunu dile getiren Özkök, “Olur mu hiç öyle şey, bu elektronik devirde. Telsiz var, telefon var, bilgisayar var. Sanki Kara Kuvvetleri Komutanı bağırarak mı sesini duyuracak” şeklinde konuştu.

Şemdinli iddianamesini hazırlayan Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın meslekten ihraç edilmesiyle ilgili bir soruyu Genelkurmay Başkanı Özkök, şu şekilde cevapladı: “Bu konuda bize haksızlık yapıldığını düşünüyorduk. Bu konuda da açıklamalar yaptık, şikayetimizi yaptık. Bize şu şu şu haksızlıklarda bulunulduğunu ilettik. Gerisi yargının kendi içinde bileceği iştir. Yargı da kendi içinde gerekeni yaptı. Yargı kararına saygı duyarız, az veya çok demeyiz. Biz yargıya etki eden bir kurum değiliz.”

Orgeneral Özkök, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi ile ilgili bir soru üzerine de, “Milli Güvenlik Siyaset Belgesi Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe girer. Bunu bana değil onlara sorun” diye konuştu.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, bugün Genel Kurul’da yaptığı konuşmanın eleştirildiğini söyleyen bir gazeteciye, “Boş yere kendini yorma” diye karşılık verdi.

Resepsiyona katılan davetlilere, döner, pilav, tatlı, soğuk mezeler, meyve ve içeceklerden oluşan bir menü ikram edildi.