Orgeneral Yalman’a Ege Üniversitesi’nde protesto

Ege Üniversitesi Rektörlüğü Sağlık Kültür ve Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen 'Ulusal Bütünlük ve Terör' konulu konferans protestolara sahne oldu.

Ege Üniversitesi Kampus Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansta konuşan Yalman, coğrafyalarının ülkelerin kaderlerini belirlediğini belirterek, “Kırsal kesimlerde terör; şehirlerdeki sivil itaatsizlik, AB’ye girme sürecindeki dayatmalar dengeleri bozmaktadır.” dedi.

Sosyal değerlerin bozularak ulusal bütünlüğün sarsıldığını anlatan Yalman, “Cumhuriyetimizin değerleri sarsılmakta, ülkemiz güç kaybetmektedir.” diye konuştu.

Terör konusundaki açıklamalarına geçtiği sırada salonda bulunan bir grup öğrencinin protestosuna maruz kalan Yalman, konuşmasına kısa bir süre ara vererek, “Ben, sizi hayatımın sonuna kadar dinlerim.” diye konuştu. Protestocular, “Asker dışarı, bilim içeri” sloganları ile Yalman’ı susturmaya çalıştı. Öğrencilerin dağılması üzerine konuşmasına kaldığı yerden devam eden Yalman, “Beni protesto eden bu gençleri hoşgörüyle karşılıyorum. Ben de antiemperyalist, farklılıklara değer veren bir insanım. Bu gençlerden biri büyüyüp bu kürsüde konuşma yaptığı zaman, umarım demokrasi böylesi bir protesto çıkmayacak kadar gelişmiş olur. Türkiye’nin geleceği her alandaki farklılıkları asgariye indirdiğimiz ve uzlaşmayı sağladığımız zaman daha güzel olacaktır.” dedi.

Terörün insanlık tarihi kadar eski olduğunu ve insanlık yaşamı süresince devam edeceğini belirten Yalman, “Sosyo-ekonomik gelişmelerdeki dengesizlik, tarım alanları ve su kaynaklarının yetersizliği, enerji kaynaklarının azalması, nüfus ve beslenme problemleri terörün başlıca nedenleri arasındadır.” diye konuştu.