Örgüt evinde gizlenmiş

Terörist Fehriye Erdal'ın ev hapsinden kaçmasının ardından Adalet ve İçişleri Bakanları'nın istifasi istendi.

2000 yılından kaçtığı güne kadar ev hapsinde tutulan Erdal’ın kaldığı yeri güvenlik gerekçesiyle sır gibi saklayan Belçika’nın maskesi düştü.
Belçika Federal Parlemantosu’nda dün gerçekleştirilen oturumda sert tartışmalar yaşandı. Muhalefet hükümete üç eleştiri yöneltti.
Devletin güvenliği sağlanamıyor
Terörle mücadele prestijimiz sıfıra indi. Ülkemiz teröristleri adeta kendine çekiyor.
Parlamentoyu bilgilendirmiyorsunuz. Olayları basından öğreniyoruz.
Muhalefetin ağır eleştirileri karşısında gardı düşen hükümet terörist Erdal’ın son iki yıldır DHKP-C’nin Brüksel’deki ofisinde kaldığını itiraf etti. Muhalefetin “Erdal nasıl olur da terör örgütünün ofisine yerleştirilir” sorusuna İçişleri Bakanı yanıt vermekte zorlandı. Dewael, DHKP-C ofisinin terörist Erdal’ın sabit adresi olmadığını söylemekle yetindi. Basın da, terörist Erdal’ı “elinden kaçıran” ve Belçika adaletinin “terör örgütü” olarak nitelendirdiği DHKP-C’nin Brüksel’deki “irtibat bürosu”na baskın düzenlemek için 6 gün bekleyen güvenlik birimlerini de eleştiriyor.

‘İADE ETMEYİN TESLİM OLAYIM’ HABERİ UÇURDU

Öte yandan, “Tutukluların Haklarını Koruma Örgütü” adı altında açıklama yapan bir grup, terörist Erdal’ın, Belçika’daki suçlarının cezasını çekmesinden sonra “ölüm cezası olan” Türkiye’ye iade edilmeyeceği güvencesi verilmesi halinde, “kendiliğinden ortaya çıkabileceğini” bildirdi. Güvenlik kaynakları, böyle bir örgütün tanınmadığını belirtirken, açıklamanın DHKP-C yandaşlarından çıkmış olabileceğini kaydetti.

Gizli servis:Uyardık

Fehriye Erdal’ın kaçmasından sorumlu tutulan İçişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Patrick Dewael ile Adalet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Laurette Onkelinx’in istifası isteniyor. Belçika İstihbarat Servisi’nin (SE) terörist Fehriye Erdal’ın firar edebileceği konusunda hükümeti 2005 yılı başından itibaren sürekli uyardıklarını açıklaması da hükümeti iyice köşeye sıkıştırdı. Parlamento SE’nin Erdal konusundaki gizli belgeleri açıklamasını istedi. Muhalefetin ısrarla uyarıların neden dikkate alınmadığı sorusuna Dewael, “bunlar sadece hipotezdi. Varsayımlara dayanarak nasıl bir insanın özgürlüğünü elinden alabilirdik. Bu yasaların ihlali anlamına gelirdi” yanıtını verdi. Olaylar patlak verdiğinde tatilde olan İçişleri Bakanı Dewael’in Başbakan’ın çağrısıyla tatilden dönmesi de muhalefetin tepkisiyle karşılaştı. Adalet Bakanı Onkelinx ise Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Fuat Tanlay’ı arayarak bilgi verdi.

Sabancı suikastı davası Fehriye Erdal’ı bekliyor

Terörist Erdal, yakalanıp Türkiye’ye iade edilmesi durumunda “Sabancı suikastı”na ilişkin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanacak Bruges Ceza Mahkemesi’nin kararının ardından Belçika’da “gözaltında tutulduğu” varsayılan adreste bulunamayan Fehriye Erdal, yakalanıp Türkiye’ye iade edilmesi durumunda “Sabancı suikastı”na ilişkin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanacak. İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Sabancı Center İş Merkezi’nde 9 Ocak 1996 tarihinde Sabancı Holding Yönetim Kurulu üyesi Özdemir Sabancı, ToyotaSA Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Ayşe Nilgün Hasefe’nin öldürülmesine ilişkin 12 kişi hakkında dava açıldı.

Sanıklar hakkındaki yargılamayı yapan İstanbul 1 No.’lu DGM, 15 Mart 2001 tarihinde gıyabi tutuklu sanıklar Fehriye Erdal ve İsmail Akkol hakkındaki dava dosyasının ayrılmasını karara bağladı. Fehriye Erdal, gıyabında yapılan yargılama devam ederken 26 Eylül 1999’da Belçika’da “Neşe Yıldırım” adına düzenlenen sahte pasaportla yakalandı. Türkiye’nin iade talebinde bulunduğu Belçika, idam cezasının yasalardaki varlığı nedeniyle bunu reddetti. 14 Mart 2000’de serbest bırakıldıktan sonra bir evde gözaltında tutulan Erdal, Belçika’da işlediği suçlardan dolayı Bruges Ceza Mahkemesi’nce 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Erdal’ın kaçtığı belirlendi. Yakalanıp Türkiye’ye iade edilmesi durumunda Erdal, hakkında ayrılan “Sabancı suikastı” dava dosyasına ilişkin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanacak. Erdal hakkındaki yakalama emri, dosyasının bulunduğu İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklamaya dönüştürülecek.