‘Örgütün verdiği talimatlara vatandaş itibar etmedi’

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Bülent Arınç, Diyarbakır ve Adana'da terörist cenazelerinin gömülmesi sırasında meydana gelen olayların talimatını verenlerin amaçlarına ulaşamadığını söyledi.

Sevindirici kısmı, kepenk kapatma eylem yapılması doğrultusunda verilen talimatlara vatandaşlar itibar etmemiştir.” dedi.
TBMM Başkanı Arınç, Finlandiya Parlamento Başkanı Paavo Lipponen’in davetlisi olarak bu ülkeye gitti. İstanbul’dan Helsinki’ye hareket eden Arınç’ı, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nden İstanbul Valisi Muammer Güler ve öteki yetkililer uğurladı. Arınç hareketi öncesinde basın mensuplarına kısa bir açıklama yaptı ardından soruları kabul etti.

Arınç, Diyarbakır ve Adana’daki gösterilere az sayıda kişinin katıldığını belirterek, “Büyük bir tahribat yapılmıştır ancak can kaybının yaşanmaması sevindiricidir. Cenazelerin kullanılarak örgüt propagandası yapmaya çalışanlar amaçlarına ulaşamamıştır. Güvenlik güçlerinin müdahalesi ile oaylar kontrol altına alınmıştır. Gerekli soruşturmalar başlatıldı.” şekilnde konuştu.

Son günlerde okullarda yaşanan şiddet olaylarının hatırlatılması üzerine Arınç, “Bu olaylar hepimizi üzmektedir. Bu Türkiye’ye yakışan bir tablo değildir.” dedi. Özellikle gençlerin olaylar içerisinde yer alması, bir çok ailenin zarar görmesi, okullardaki eğitim sürecinin zorluklar içerisinde yapılıyor olmasının düşündürücü olduğunu belirten Arınç, bu konuyla ilgili bir çalışma yürütüleceğini belirtti.

Meclis’te 4 bakanın katımı ile gençlerin uyuşturucudan uzak tutulması ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdiklerini anlatan Arınç, “Biz kampanyamız içerisinde öğrencilerimize, gençlerimize yönelik şiddet olaylarını da katarak çalışmanın boyutunu genişletmek istiyoruz. Olayın eğitimle ilgili boyutu var. Toplumsal boyutu var. Türkiye için çok endişe verici boyutlarda değil. Ama ne olursa olsun bu yaşanan olaylar herkesi düşündürmektedir.” şeklinde konuştu.