Ormanı önce yaktı sonra söndürdüler

Mersin'de ormancılar kendilerinin çıkarttığı ormanlık alandaki yangını kendileri söndürdü.

Orman Bölge Müdürlüğü tarafından merkeze bağlı Çevlik Köyü yakınlarında bozuk orman alanında yangın tatbikatı gerçekleştirildi.

Bozuk orman alanında ellerinde benzin bidonları önce yangını çıkartan orman yangın söndürme işçileri daha sonra da başarı ile yangına müdahale etti.

Yangın ihbarını alan yangın arazörleri hızla olay yerine gelerek yangına ilk müdahaleyi yaptı. Bu arada bir yangın işçisi yaralanınca arkadaşları tarafından sedyeye konarak olay yerine gelen 112 acil ambulansa taşındı. Bu arada orman muhafaza memurları yangını anız yakarken başlatan şahsı yakalayarak jandarmaya teslim etti. Jandarma şahsa kelepçe vurarak göz altına aldı. Arazörler yangının büyümesini önlerken yangın söndürme helikopteri de havadan yangına söndürülmesine destek verdi.

Tatbikatı köylü çocuklar ilgi ile izledi. Tatbikat öncesi bir konuşma yapan Orman Bölge Müdürü Nihat Öz, Mersin’de orman yangınına hassas günlerin başladığını vurguladı. 2003 yılında 111 hektar ormanın yangını belirten Öz, bu rakamın 2004 yılında 24 hektara, 2005 yılında ise 13 hektar alana düştüğünü söyledi.

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içinde bulunan ormanların birinci derecede yangına hassas alanlardan oluştuğunu belirten Öz, “Bir yangını biterken diğer bir yangın sezonunun hazırlığını yapıyoruz. 2005 yangın mevsimi bittikten sonra 2006 yılının hazırlıklarına başladık. Yangında eğitim çok önemli olduğu için her kesime ulaşmak için eğitim çalışmaları yürüttük. Bununda semeresini orman yangınlarının azalması olarak alıyoruz.” dedi.