‘Ormanlar bizden reçete bekliyor’

Kastamonu'nun Tosya ilçesinde yapılan yaşlı ormanların iyileştirilmesi toplantısında konuşan Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, "Ormanlar, biz ormancılardan reçete bekliyor" dedi.

Türk ormancılığının kabuk değiştirdiğini belirten Orman Genel Müdürü Kahveci, meslektaşlarına hitaben yaptığı konuşmada, tabiatın belli bir dengede sürdürülebilirliği için ormancıların çok önemli bir görev yaptığını belirterek, “Ormanları tabiî ki koruyacağız. Ormanları korurken, işleteceğiz de. Bir ağacı ne zamana kadar koruyabilirsiniz. Her canlının olduğu gibi ağacın da bir ömrü var. Koruyoruz diye ağaç çürür giderse ülkemiz ekonomisi zarar görür. Hem koruyacağız, hem işleteceğiz. Belirli bölgelerde 100 cm. enine ulaşmış ağaçları belli sayılarda doğaya bırakacağız. Hatta bu ağaçların üzerine küçük levhalar yazarak doğaya bırakıldığını vatandaşa açıklayınız. Ormanı koruyoruz diye çürütmeyeceğiz. Biz ormancılar hemen müdahale edeceğiz” dedi.

Ormanların dilinden ve halinden ancak bu işin uzmanı olan orman mühendislerinin anlayabileceğini vurgulayan Osman Kahveci, “Yaşlı ormanlar biz orman mühendislerinden reçete bekliyor. Bunun için orman mühendisleri, sürekli sorumlu oldukları bölgeleri gezerek mıntıkasında bulunan ormanlara nasıl müdahale edeceğine kendisi karar vermelidir. O bölgeye müdahale etme yetkisi orman mühendisindedir. Biz ormancılar bir ağaç keseriz, ancak bin fidanda dikeriz. Hem koruyacağız, hem üreteceğiz, hem de istihdam sağlayacağız. Yani yaptığımız ormancılığın sosyal boyutunu da unutmamak gerekiyor” diye konuştu.

Tatbikatın yapıldığı Tosya Çaldağ bölgesinde genelde sarı ve karaçamın yetiştiğini, ancak yavaş yavaş köknar fidanlarının görülmesinin bu bölgenin toprağının iyileştiğinin bir göstergesi olduğunu anlatan Kahveci, “Bu bölgenin ormancıları şanslı, çünkü Tosya halkı gibi çalışkan bir bölgede görev yapıyorlar” dedi.

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, Çaldağ’da yapılan tatbikatın ardından Ortalıca beldesi sınırları içinde yer alan Kösençayırı’na geçerek burada Ortalıca Belediye Başkanı Yusuf Arpacı’nın konuğu oldu. Genel Müdür Kahveci daha sonra helikopter ile Ankara’ya döndü.

Tosya Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı Çaldağ Orman İşletme Şefliği Bölgesi’nde yapılan tatbikata Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, Genel Müdür Yardımcısı M. Ali Yılmaz, Orman Genel Müdürlüğü Silvikültür Daire Başkanı, İşletme Pazarlama Daire Başkanı, Kastamonu Orman Bölge Müdürü Yılmaz Özcan, Bölge Müdür Yardımcısı Ö. Naci Kaya, Bolu, Sinop, Zonguldak ve Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü teknik elemanları ile Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı 15 Orman İşletme müdürü ve çok sayıda orman mühendisi katıldı.