Ormanlık alanlarda yaşayanlara ‘Kene’ uyarısı

Ankara'da üniversite öğrencisi Himmet Aslan'ın kene ısırması sonucu yaşamını yitirmesiyle birlikte gözler, Kırım-Kongo ateşli hastalığına çevrildi.

Yaz mevsimiyle birlikte kene ısırmalarında artış yaşanması halkı tedirgin ediyor. Ankara’da Himmet Aslan isimli üniversite öğrencininin tedavi görmekte olduğu hastanede hayatını kaybetmesi sağlık teşkilatını alarma geçirdi.

Erzurum genelinde geçen yıl 20 kişide Kırım-Kongo ateşli hastalığı vakasına rastlandığı belirtildi. Vakalara hastanelerde gerekli müdahale yapıldıktan sonra taburcu edildi.

Özellikle ormanlık yerleşim bölgelerinde Kırım-Kongo ateşli hastalıklarına fazla rastlanıldığı kaydedildi.

Erzurumun kuzey ve kuzey Anadolu Bölgesi’ndeki Tortum, Oltu, Olur ve Şenkaya ilçelerinde geçen yıl fazla sayıda kırım kongo ateşli hastalığı vakasına rastlanıldı.

Kenelerden insana geçen ve ölümlere neden olan Kırım-Kongo ateşli hastalığının tavşan, kuş gibi hayvanlardan, sığır, koyun gibi hayvanlara, bunlardan da insanlara geçiyor.

Bulaşıcı hastalıklardan sorumlu Erzurum Sağlık İl Müdür Yardımcısı doktor Mehmet Akif Eryiğit, kırım-kongo ateşli hastalığının yüksek ateş, halsizlik, yorgunluk, vücutta kırgınlık, vücuttat morluk oluşması, grip gibi belirtilerle kendisini gösterdiğini anlattı.

Vücuttaki kenelerin uygun şekilde öldürülmeden, ezilmeden, kenenin uç kısmından tutup deriden çıkartmanın yararlı olacağını anlatan Eryiğit, aksi halde yüzde 5 ila 8 oranında ölümcül ola kırım-kongo ateşli hastalığının istenmeyen sonçular doğurabileceğini vurguladı.

Kırım-Kongo Ateşli hastalığının gözyaşı, ter gibi vücut salgılarıyla hastalığın kişiden başka kişilere bulaştığına dikkat çeken Doktor Eryiğit, söz konusu hastalığın belirtilerinin görülmesi halinde vakit geçirilmeden hekime gidilmesinin gerektiğine işaret ederek,”Ölümcül olabilen kırım-kongo ateşli hastalığına karşı mümkün olduğu kadar inek, kuş, tavşan, koyun gibi hayvanlarla cilt teması sağlanmamalı” dedi.