Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Yozgat’ta toplandı

Kayseri, Sivas ve Yozgat'ı kapsayan Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) Yönetim Kurulu Nisan ayı toplantısını Yozgat'ta yaptı.

Kayseri, Sivas ve Yozgat’ı kapsayan Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) Yönetim Kurulu Nisan ayı toplantısını Yozgat’ta yaptı. Yozgat Valiliği’ndeki toplantıya Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) Dönem Başkanı ve Sivas Valisi Ali Kolat, Yozgat Valisi Necati Şentürk, Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer, Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Sivas İl Genel Meclisi Başkanı Sedat Özata, Yozgat İl Genel Meclis Başkanı Ayhan Can, Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Özışık ve Ajans Genel Sekreteri Dr. H. Mustafa Palancıoğlu katıldı.
    Toplantı öncesi basın mensuplarına bilgi veren ORAN Yönetim Kurulu Başkanı Sivas Valisi Ali Kolat, ajansın aylık olağan yönetim kurulu toplantılarının devam ettiğini, bu ay yapılacak toplantının Sivas’ta yapılmasının planlandığını, ancak Yozgat Tarım Fuarı’nın açılışı nedeniyle toplantının da buraya alındığını ifade etti.
    Sivas Valisi Ali Kolat, ajans çalışmalarının süratle devam ettiğini belirterek, “Orta Anadolu Kalkınma Ajansı çalışmalarını süratle ve gayretle devam ettirmektedir. Bildiğiniz üzere 2010 yılı sonunda ‘İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı’ ve ‘Küçük Ölçekli Altyapı Projeleri Mali Destek Programı’ adları altında iki ayrı mali destek programı çağrısına çıkılmış ve bu kapsamda ‘Küçük Ölçekli Altyapı’ mali destek programı için toplam 36 proje başvurusu ve ‘İktisadi Kalkınma Projeleri’ mali destek programı için toplam 377 proje başvurusu olmak üzere Ajansımıza 2010 yılı için toplam 413 proje başvurusu yapılmıştır.” dedi.
    Değerlendirme sonucunda İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında 10 farklı sektörde faaliyet gösteren toplam 50 başvuru sahibinin mali destek almaya hak kazandığını ifade eden Vali Kolat, “Küçük Ölçekli Altyapı Projeleri Mali Destek Programı’ kapsamında ise toplam 10 başvuru sahibi ajans’tan mali destek almaya hak kazanmıştı. İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında Mali Destek Almaya hak kazanan başvuru sahipleri ile sözleşmeler 18 Nisan 2011 tarihi itibariyle imzalanmaya başlanmış olup, toplam 50 projenin sözleşmesi yarın itibariyle imzalanarak bu süreç tamamlanmış olacaktır. Küçük Ölçekli Altyapı Projeleri Mali Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazanan 10 proje ile sözleşmeler 25-26-27 Nisan 2011 tarihlerinde 3 İlde düzenlenecek törenlerle imzalanacaktır.”
    Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, ise Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın Kayseri’yi ziyaret etmesinden dolayı Yozgat’taki (ORAN) toplantısına katılamadı.