Ortalığı karıştıran anıt

Tekirdağ kent konseyi ilk kez toplandı. Vali başkanlığında yapılan toplantıda, Hükümet konağı bahçe ve tören alanı düzenlemesi ve alternatif projeler tartışıldı.

Halk Eğitim Merkezi salonunda yapılan toplantıya, Vali Aydın Nezih Doğan, Belediye Başkanı Ahmet Aygün, Başkan Yardımcısı Hasan Yılmaz, İl Genel Meclis Başkanı Halil Çelik, İl Genel Meclisi Genel Sekreteri Mustafa Yel, Baro Başkanı Av. Hasan Orta, Namık Kemal Derneği Başkanı Mehmet Serez, Oda Başkanları, Sivil Toplum Örgütü üyeleri, Siyasi Parti temsilcileri, Mimarlar ve gazeteciler katıldı.

Yapılan toplantıda, Hükümet konağı bahçe ve tören alanı düzenlemeleri tartışılarak hazırlanan 3 alternatif proje incelendi. Sinevizyon gösterisiyle yapılan tanıtımda, projeler anlatıldı.

Peyzaj Mimar Gülcan Erol, Mimar Dilşat Ergin ve Mimar İlknur Zöngür’ün ortaklaşa hazırladıkları projeler, konseye katılan yetkililere anlatıldı. Yapılan alternatif projelerin gösterimi sonrasında katılımcılar tek tek söz alarak fikir bildirdiler. Ortak fikrin “Atatürk büstünün yerinden kaldırılmaması ve ağaçların kesilmemesi” olunca, Belediye Başkanı Ahmet Aygün söz alarak durumun yanlış anlaşıldığını belirtti. Aygün; “Biz Atatürk büstünü kaldırmayacağız, yalnızca çevre düzenlemesi yapacağız. Ağaçları kesmek gibi bir niyetimiz tabiki olamaz, amacımız zaten çevreyi güzelleştirmek.” dedi.

Uzun süren toplantıda tek tek görüş bildiren katılımcılar, hazırlanan projelere tepkili yaklaştılar. Projelerde Vilayet önünde bulunan Atatürk anıtının kaldırılmış olduğunu vurgulayan katılımcılara, hazırlanan alternatif projelerin örneklerinden dağıtıldı.

Yapılan toplantıda, Vilayet binasının her iki tarafında bulunan Adliye ve Defterdarlık binalarının “İlin en önemli yapıtı olan Vilayet binasını gölgede bıraktığı” yönünde fikir birliğine varan katılımcılar, mevcut Defterdarlık binasının kaçak olduğunu dile getirdiler.

Toplantıda, yapılan tartışmalar olayı farklı noktalara taşırken, konuyla ilgili söz alan Namık Kemal Derneği Başkanı Mehmet Serez, yaptığı konuşmada konuyu toparladı. Tekirdağ’ın yaşayan tarihi olarak tanınan Serez, Vilayet binasının yapım tarihi, inşa edildiği yer ve yapılan düzenlemeler hakkında tarihi bilgiler verdi.

Toplantıda söz alan Baro Başkanı Av. Hasan Orta, yapılacak düzenlemelerin faydalı olacağına inandıklarını belirterek, Atatürk anıtının kaldırılmasına kesinlikle karşı olduklarını ifade etti.

Yapılan toplantı sonunda konuşan Belediye Başkanı Ahmet Aygün; “Şehrin en önemli yerinin güzelleştirilmesi için gerekli olan herşeyi yapacağız. Bunun için 50, 100 hatta 200 milyar bile harcayabiliriz. Şehrin en önemli yerini yapmayacağız da nereyi yapacağız. Söz ettiğimiz yer sit alanı. Bunun için Anıtlar Kurulu’ndan izin almamız gerekiyor. Bundan sonra çevre düzenlemesine başlayacağız. Atatürk anıtını kaldırmayı düşünmedik. Yalnızca anıtı bulunduğu yerden biraz geri çekerek tören alanına yer açmayı planladık” dedi.

Toplantıya katılan yetkililer, görüşlerini bildirirken toplantının sonunda konuşan Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan, kesin bir netice alınamayan toplantının sonraki günlerde yeniden yapılabileceğini söyledi.

Yapılan toplantıyla Tekirdağ’da ilk kez kent konseyi adı altında görüş bildiren katılımcılar, yapılan projelerin halka açık tartışılması hususundan memnun olduklarını dile getirdiler.