Ortayli hoca eski bakanlardan Mehmet Saglam ögrenci oldu

ISTANBUL - Marmara Egitimciler Dernegi, ögretmenler günü nedeniyle düzenledigi gecede ögretmenlere unutulmaz anlar yasatti.

My Showland’de gerçeklestirilen gecede konusan Milli Egitim Eski Bakani Mehmet Saglam, orta ögretimde basarili olmanin yolunun kirsal kesimdeki vatandaslari okumaya sevketmekten geçtigini söyledi. Mehmet Saglam, kirsaldaki çocuklara devlet elinin uzanmasi gerektigini belirterek, çocuklarin devlet tarafindan okutularak yeteniklerinin ortaya çikarilmasi gerektigini ifade etti. Saglam, “70 milyon’un yeteneklerini bu ise katmadan ortaögretimde basarili olamayiz.” diye konustu. Saglam, ders kitaplarinin ücretsiz dagitilmasini düsünenleri tebrik ederek, hangi ideolojiden olursa olsun yapilan müsbet seylerin, basarilarin tebrik edilmesi gerektigini vurguladi. Geçmiste Yüksek Ögretim Kurumu (YÖK) Baskanligi da yapan Mehmet Saglam, “YÖK Baskanligi da yaptim. Milli Egitim Bakanligi da yaptim ama hiçbir dönemde egitime politika karistirmadim.” ifadelerini kullandi. Milli Egitim Bakanligi Müstesari Nejat Birinci de geceye katilan ögretmenlere hitaben yaptigi konusmasinda ögretmenleri sanatkara benzetti. Nejat Birinci, ögretmenlerin hergün provasi yapilmamis, senaryosu yazilmamis bir dersi ne olursa olsun her sartta sahnelediklerini söyledi. Topkapi Sarayi Müdürü Ilber Ortayli ise, ögretmenlerin bir zamanlar cemiyetin en en degerli kisileri oldugunu belirtti. Ögretmenlerin hademeler tarafindan kovalandigi günleri de gördüklerini ifade eden Ortayli, ögretmenlerin önemine dikkat çekti. Ilber Ortayli, milletin ögretmenlere son derece güvendigini belirterek, “Veliller ögretmenlere haddinden fazla güveniyor. Çocuga müzeye gittiniz mi diye soruyorum. ‘Hayir annem ögretmenin götürür dedi’ diye cevap veriyor.” seklinde konustu.

Cengiz Küçükaymaz’in sunudugu gecede konusmalarin ardindan sahneye konulan siralara bu defa egitime yön veren kisiler oturdu. Sinifin ögretmenligini Ilber Ortayli yaparken, Mehmet Saglam, Nejat Birinci, Remzi Kaya, Muhammed Dilek gibi ögrenciler siralara oturdu. Ögretmen Ilber Ortayli ögrencilerinden Nejat Birinci’ye gezi yapip yapmadigini sordu. Nejat Birinci de bu yil 10 bin ögrenciyi Çanakkale Sehitligi’ne götürdüklerini ve yurdun birçok bölgesine geziler düzenledikleri cevabini verdi. Ilber Ortayli’dan on üzerinden dokuz buçuk alan Birinci’nin, puani dis geziler düzenlemedigi için kirildi.

Parodinin ardindan çekilisle ögretmenlere hediyeler dagitilirken, gecenin sonunda sanatçilar Ertugrul Erkisi, Murat Gögebakan ve Fatih Kisaparmak seslendirdikleri eserlerle ögretmenlere unutulmaz anlar yasatti. Bu arada geliri egitime bagislanmak üzere egitimcilerin beyaz önlükleri konuklara satildi.