Oscar çarpıldı!

“En İyi Yönetmen” Ang Lee.
Philip Seymour Hoffman “En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü aldı.

“En iyi film, en iyi orijinal senaryo ve en iyi kurgu” ödüllerini toplayan ‘Crash’ filminin ödülünü yönetmen Paul Haggis ile prodüktör Cathy Schulman aldı…
——
NEW YORK- Akademi ödülleri olarak da bilinen Oscar Ödülleri’nin 78’incisi Los Angeles’ta düzenlenen muhteşem bir törenle sahiplerini buldu.
Amerikan Sinema Bilimleri ve Sanatları Akademisi tarafından ünlü Kodak Tiyatrosu’nda düzenlenen ve ABC televizyonundan canlı olarak yayınlanan ödül töreninde “En İyi Film” ödülünü almaya kesin gözüyle bakılan “Brokeback Dağı” yerine “Crash” (Çarpışma), ‘En İyi Film’ ödülünün sahibi oldu. ‘En İyi Orijinal Senaryo ve En İyi Kurgu’ ödüllerini de alan ‘Crash’ gecenin yıldızı olurken, ‘Brokeback Dağı’ filminin yönetmeni Ang Lee de ‘En İyi Yönetmen’ ödülüne layık görüldü.

Hoffman Oscarlandı
Philip Seymour Hoffman ‘Capote’ filminde canlandırdığı eşcinsel yazar Truman Capote tiplemesiyle ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülüne layık görülürken, Reese Witherspoon da ‘Walk the Line’ filminde canlandırdığı country şarkıcısı June Carter karakteri ile ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünün sahibi oldu.

Clooney kaptı
‘Syriana’ filmindeki rolüyle ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödülünü alan George Clooney Oscar ödülleri tarihinde birinde oyuncu, birinde yazar ve yönetmen olmak üzere iki ayrı filmde üç dalda aday gösterilen ilk isim olmuştu. Gecede ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ dalında Oscar heykelciğini ise ‘Constant Gardener’ filmindeki rolüyle
Rachel Weisz aldı. Gecede ‘En İyi Yabancı Film’ ödülü ‘Tsotsi’ adlı film ile Güney Afrika Cumhuriyeti’ne giderken, ‘Oscar Onur’ ödülüne de Robert Altman layık görüldü.

>>> Diğer oscar ödülleri
En İyi Orijinal Senaryo: Paul Haggis & Bobby Moresco (Crash), En İyi Uyarlama Senaryo: Larry McMurtry ve Diana Ossana, (Brokeback Mountain), En İyi Ses Düzeni: King Kong, En İyi Ses Kurgusu: King Kong, En İyi Görsel Efekt: King Kong, En İyi Sanat Yönetmeni: John Myhre ve Gretchen Rau (Memoirs of a Geisha, En İyi Görüntü Yönetmeni: Dion Beebe (Memoirs of a Geisha), En İyi Kostüm Tasarımı: Colleen Atwood (Memoirs of a Geisha), En İyi Belgesel: March of the Penguins, En İyi Kısa Belgesel: A Note of Triumph: The Golden Age, of Norman Corwin, En İyi Animasyon Filmi: Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit, En İyi Kısa Animasyon Filmi: The Moon and the Son: An Imagined Conversation, En İyi Makyaj: Howard Berger ve Tami Lane (The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe), En İyi Müzik: Gustavo Santaolalla (Brokeback Mountain), En İyi Şarkı: Hard Out Here For a Pimp (Jordon Houston, Cedric Coleman ve Paul Beauregard ‘’Hustle&Flow’’).