Oscar yarışı başladı

Matt Dillon ile Thandie Newton’un başrollerini paylaştığı ‘Crash’ en iyi film dalında aday gösterildi.

“Brokeback Mountain”, en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu, yardımcı kadın oyuncu, yardımcı erkek oyuncu ve en iyi uyarlama senaryo dalları da dahil 8 dalda aday gösterildi.

Liste kabarık
En iyi film adayları arasında “Capote”, “Crash”, “Good Night and Good Luck” ve “Münih” de bulunuyor. Ünlü aktör George Clooney, “Syrina” adlı filmdeki rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülüne aday gösterilirken, “Good Night, and Good Luck” filmindeki yönetimiyle en iyi yönetmenliğe, aynı filmin senaryosuna attığı imzayla da en iyi senaryo ödülüne aday gösterildi. Türkiye’den aday adayı listesi için yarışan “Gönül Yarası” listelerde yer almadı.
78. Oscar ödüllerine aday gösterilen bazı filmler ve sanatçıların listesi şöyle: En iyi film: Capote, Crash, Good Night, and Good Luck, Münih En iyi erkek oyuncu: Philip Seymour Hoffman (Capote), Terrence Howard (Hustle & Flow). En iyi kadın oyuncu: Judi Dench (Mrs. Henderson Presents), Charlize Theron (North Country). En iyi yardımcı erkek oyuncu: George Clooney (Syriana), Matt Dillon (Crash). En iyi yardımcı kadın oyuncu: Amy Adams (Junebug) Catherine Keener (Capote). En iyi yönetmen: Bennett Miller (Capote), – Paul Haggis (Crash) George Clooney (Good Night, and Good Luck) Steven Spielberg (Münih). En iyi yabancı film: Don’t Tell (İtalya), Paradise Now (Filistin). En iyi uyarlama senaryo: Dan Futterman (Capote), Tony Kushner ve Eric Roth (Münih), En iyi uzun metrajlı animasyon: Paul Haggis ve Bobby Moresco (Crash), Woody Allen (Match Point), En iyi görüntü: Harry Potter ve Ateş Kadehi, King Kong. En iyi belgesel (uzun metrajlı): Darwin’s Nightmare, Enron, Murderball .