Oscar’a sosyal ağlar damgasını vurdu

Geçtiğimiz gece yayınlanan Oscar'da ne Avatar'ın efektleri ne de kırmızı halının ihtişamı seyircilerin ilgisini çekti. Gecenin yıldızı Facebook ve Twitter oldu, peki ama bu durum nasıl gerçekleşti?

Geçtiğimiz gün gerçekleştirilen tören ile 82. Oscar ödülleri sahiplerini buldu. Ancak, Kodak tiyatrosunda gerçekleşen törene bu yıl ne kırmızı halı güzelleri ne de yılın teknoloji harikası Avatar damgasını vurabildi. Sinema akademisi her yıl giderek kötüleşen reytinglerini düzeltmek için dün geceki törende sosyal ağları ön plana çıkarttı.

Facebook ve Twitter’da açılan özel sayfalara dünya çapından milyonlarca insan mesaj attı. Tören sırasında, kırmızı halıda geçenlerle röportaj yapan, kıyafetleri yorumlayan ve yılın tahminlerini yürüten sunucular dışında, sosyal ağlarla ilgilenecek bir ekipte görevlendirilmişti.

Kırmızı halı için özel açılmış olan siteyle birlikte, töreni izleyenler Abudabi gibi pek fazla bilinmeyen ülkelerin isimlerini duydu.

Sosyal ağ kullanıcıları modacılara ve sinema eleştirmenlerine dönüştü

82. Oscar törenini özel kılan en büyük yenilik ise, sosyal ağlarda mesaj ve soru yollayan kullanıcıların seslerini canlı yayında duyurabilme şansı oldu. Avatar konusunda tartışmaya giren sinemaseverler, film eleştirmenlerine bile geride bırakacak önemli yorumlarda bulundular.

Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net’in haberine göre, sosyal ağ kullanıcıları işi o kadar abarttı ki, kırmızı halı geçidinde bulunan ünlülerin kıyafetlerini bile eleştirmeye başladılar. Sunucular, izleyicilerden gelen etkileyici soruları ise, canlı yayında Hollywood yıldızlarına yöneltti.

Bu büyük değişiklikle birlikte, Oscar ödülleri tatminkâr bir reyting başarısı da yakalamış oldu. Akademi bu uygulamasına önümüzdeki törenler de daha fazla yer vermeyi hedefliyor. Önümüzdeki törenlerde sosyal ağ kullanıcıları, modacıların, gazetecilerin ve sinema eleştirmenlerinin yerini alacak gibi duruyor.