Oslo katilinin Türk ve Müslüman karşıtı terör manifestosu!

Fikirlerini 2006 yılından beri yazdığı bir manifestoda toplamıştı. 2009 yılında kararını verdi.

Soğukkanlı katil Breivik ifadesinde, “Fikirlerimi anlatmak için bu gerekliydi. Terör kitleleri uyandırma aracıdır. Dünyanın gördüğü en büyük canavar olmak istiyordum” dedi.

Çok radikal fikirleri vardı. Büyük bir İslam ve Türk karşıtıydı. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne alınması durumunda Avrupa’nın İslamlaşacağını düşünüyor ve buna karşı yeni bir haçlı savaşı ilan edilmesi gerektiğine inanıyordu. Ancak bu fikirleri çok ilgi çekmiyordu. Aşırı sağcı örgütlerle bağlantısı vardı. Ama o daha geniş kitlelere ulaşma amacındaydı. Fikirlerini 2006 yılından beri yazdığı bir manifestoda toplamıştı. 2009 yılında kararını verdi. Tüm dünyanın ilgisini çekecek bir eylem gerçekleştirecekti. Kurduğu şirket aracılığıyla şüphe çekmeden tonlarca gübre aldı.

Ölümsüz Olacaksın

İnternetten elde ettiği formülle bu gübreyi nasıl bombaya çevireceğini öğrendi. Ve daha sonra manifestosuna gün gün eylem gününe kadar yaptıklarını not etti. Norveç’in rahat silah yasaları sayesinde bir Glock tabanca ile otomatik tüfek satın almayı başardı. Ve sonunda beklediği gün geldiğinde, “Yıllardır bu günü bekliyordun. Silahını al bugün ölümsüz olacaksın. Yakalansan da propaganda süreci başlayacak. Mahkemede fikirlerini dünyaya anlatma fırsatın olacak. Hapiste Ulusal Cezaevi Hareketi’ni başlatacaksın” cümlelerini yazdı ve Adaletsever Şovalyelerin Komutanı olarak imzasını attı.

32 yaşındaki Anders Behring Breivik Oslo’daki bombalamanın ardından polis kılığında gittiği Utoya adasında kurşunu bitene kadar yaşları 14-19 arasında değişen tam 87 kişiyi öldürdü. Onlarcasını yaraladı. Kendisini Oslo’daki bombalama olayını araştıran polis müfettişi olarak tanıtarak ada polisini atlattığı, adadaki gençlere patlamayla ilgili bilgi vermek için hepsini çevresine topladıktan sonra silahlarındaki mermileri üzerlerine boşalttığı ortaya çıktı. Dün yaralılardan birinin daha ölmesinin ardından ölü sayısı 88’e yükseldi. Oslo’daki patlamada hayatını kaybedenlerle sayı 93’e ulaştı.

 

Breivik, dün polisteki ilk ifadesinde amacını gerçekleştirmiş olmaktan dolayı çok mutluydu. “İnsanların fikirlerimi okuması için bunu yapmam gerekliydi. Gaddarca olduğunu biliyorum ama gerekliydi. Terör kitleleri uyandırma aracıdır. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra dünyanın gördüğü en büyük canavar olmak istiyordum” dedi. Eylemi tek başına gerçekleştirdiğini, kimseden yardım almadığını söyledi.

Anne: Gurur Duyuyorum

Katilin babası, “Katliamı internetten öğrendim. Şok içindeyim” dedi. Breivik’in babasının, oğlunu 1995’ten beri görmediği ve Fransa’da yaşadığı belirtildi. Saldırganın annesi ise oğluyla her zaman gurur duyduğunu belirterek, terör saldırısı ile ilgili bir bilgisi bulunmadığını söyledi. Annenin de patlama sırasında şehir merkezinde olduğu belirtildi.

Manifestoda Ergenekon Kadrosu var
İnternette yayınladığı 1518 sayfalık metinde 730 kez Türk ve Türkiye ifadesi geçiyor.
Saygı duyduğu liderler arasında Atatürk de var ama “Atatürk yaklaşımı başarısız oldu” diyor. Türkiye’nin giderek İslamlaştığını söyleyerek NATO’dan çıkarılmasını istiyor. Türkler’in Selçuklular’dan bu yana Hristiyanlar’a katliam uyguladığını iddia ediyor

Breivik, internette 12 dakikalık bir video kaydıyla birlikte yayınladığı terör manifestosunu eylemden 6 saat önce Facebook’tan tanıdığı 7 bine yakın insana gönderdi. Video görüntüsünde Selçuklular’ı, Osmanlılar’ı, Türkiye’yi ve Türkler’i ağır ifadelerle suçladı. Biyografisinde ise Türkiye’yi ziyaret ettiği görülüyor.

Yeni bir Haçlı Seferi olsun

Breivik, “Bir Avrupa Bağımsızlık Bildirgesi 2083” adını verdiği menifestosunda Avrupa’nın İslamlaştığını savunarak yeni bir Haçlı Seferi çağrısı yapıyor. Avrupa’da Müslüman nüfusunun yoğun olduğu ülkelerin listesini çıkaran Norveçli’ye göre ilk hedef alınması gereken ülke Fransa.

Selçuklular İle Başlıyor

Norveçli’nin manifestodaki en büyük söylemi, Müslümanlar’ın ve özellikle de Türkler’in yüzlerce yıldır Hristiyanlar’a karşı zulüm uyguladıkları ve kendilerinden farklı dinden olan kişileri katlettiği şeklinde. Bunu anlatmak için yüzlerce sayfa yazı yazan saldırgan Selçuklular’ın Anadolu topraklarına gelmesiyle başladı.

Hristiyanlar’ın Nüfus Tablosu

Eylemci, Anadolu’da Hristiyanlar’a yönelik yüzlerce yıldır devam eden bir sürgün politikası olduğunu ispat etmek için 1300’lü yıllardan günümüze Anadolu topraklarında yaşayan Hristiyanlar’ın oranını gösteren bir tabloyu da manifestosuna ekledi. Buna göre 1300’lerde yüzde 95 olan Hristiyanlar’ın oranı yüzde 3’e geriledi.

Kazıklı’ya Övgü Var

Breivik, Fatih’in İstanbul’u fethettikten sonra Avrupa’ya yayılma amacı güttüğünü belirttikten sonra, kendisine gönderilen Osmanlı elçilerini de kazığa oturttuğu için Kazıklı Voyvoda unvanını alan Vlad Tepes’e övgüler yağdırıyor. Papa’nın 1459’daki Haçlı Seferi çağrısına tek olumlu yanıt veren -ve 50 bin Osmanlı askerini öldüren Avrupalı liderin de o olduğunu belirtti.

‘Soykırım’ ve Sevr

Manifestoda Türkler’in Hristiyanlara karşı “katliamları” anlatılırken en geniş yerlerden biri Ermeni iddialarına ayrıldı. Türkler’in 1.5 milyon Ermeni’yi katlederek soykırım yaptığı iddiası anlatıldıktan sonra Enver ve Talat Paşa ile Atatürk’ün katliamı kabul ettiğini gösteren sözde ifadeleri de metinde yer aldı. Kurtuluş Savaşı’nı Yunan soykırımı olarak nakleden Breivik, Sevr anlaşmasının Avrupa’nın baskısıyla yürülüğe konması gerektiğini savunuyor.

‘Türk hoşgörüsü yok’

Türkler’in dünyada hoşgörülü insanlar olarak tanındığını hatırlatan Norveçli, “Türkiye’de taşrada bir kente üzerinde haç sembolü olan bir kıyafetle gidin bakalım. Dayak yemeniz ya da öldürülmeniz ne kadar zaman alacak?” diye soruyor.

NATO’dan atmalısınız

Norveçli’ye göre Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne geçiş sürecinde kendisinin de etkilendiği devlet adamları arasında gösterdiği Atatürk’ün uyguladığı laikleşme yaklaşımı başarısız oldu. Caniye göre Başbakan Erdoğan, Erbakan’ın yolunu izliyor ve Türkiye’yi giderek İslamlaştırıyor. Türkiye’nin AB’ye üye olması Avrupa’nın “Eurabia” olmasına ve İslamlaşmasına sebep olacak. Bu nedenle Türkiye’ye kapılar kesinlikle kapatılmalı. Türkiye NATO’dan atılmalı.

Ergenekon başarısız oldu

Anders Behring Breivik, Türkiye’de ordu gibi bazı güçlerin bu İslamlaşmayı engellemek için darbeler yaptığını da hatırlatarak son darbe girişimi olarak da Ergenekon’u aktardı. Manifestosuna Ergenekon örgütünün bir de kadro yapılandırmasını isim isim koyan Norveçli, şebekenin darbeyi gerçekleştirmekte başarısız olduğunun altını çizdi ve “case study” (vaka çalışması) olarak inceledi.

Arkadaşım Elif’in sonu

Saldırgan ilkokulda Elif adında bir sınıf arkadaşı olduğunu bir gün babasının “Sen Norveçliler gibi oldun” diyerek Elif’i okuldan alıp Türkiye’ye gönderdiğini de nakletti.