Osman Baydemir seçim zarflarını küçük buldu

Osman Baydemir, sandıktan çıkan sonuca herkesin saygılı olması gerektiğini söyledi.

Baydemir, zarfların küçük olmasından yakınınca sandık başkanı, “Zarflar küçük değil, pusulalar büyüdü” yanıtını verdi.

Baydemir, Kayapınar Beldesi’nde bulunan Kurt İsmail Paşa İlköğretim Okulu’ndaki 2173 nolu sandıkta oy kullandı. Zarf ve oy pusulasını alarak, oy kullanma kabinine geçen Baydemir, gazetecilerin kendisine yaklaşmasıyla “Arkadaşlar öyle değil. Sıkıntı yaratabilir” uyarısını yaptı. Oy verme işlemi uzun süren Baydemir, “Sayın Başkan bu zarflar küçülmüş” diye espri yaptı. Sandık başkanı da “Zarflar küçük değil, pusulalar büyüdü” dedi.

“Hayırlı olsun” dileğiyle oyunu 2173 nolu sandığa atan Baydemir, imzasını attıktan sonra sol işaret parmağına boya sürüldü. Oy kullandıktan sonra gazetecilere açıklama yapan DTP’li Baydemir, “Bir kez daha söz milletindir. Bugün sandıklardan çıkacak sonucu hep birlikte göreceğiz, hep birlikte saygı duyacağız. Sandıktan çıkan sonuca herkes duymalı” diye konuştu. “Ülke demokrasisinin düze çıkmasını temenni ediyorum” diyen Baydemir, sandıklardan çıkacak sonucun Türkiye’nin huzuruna, toplumsal barışa ve Diyarbakır’ın ekonomik, sosyal kalkınmasına katkıda bulunması temennisinde bulundu.

Diyarbakır’dan her halükarda 10 milletvekilinin seçileceğini hatırlatan Baydemir, şöyle konuştu: “Ben bütün vekillerden aynı beklentiye sahibim. Hepsinin bizlerle birlikte kenti ekonomik, sosyal kalkınması, huzuru ve barışı için ortak çaba içerisinde olmasını temenni ediyorum. Böyle bir talebimiz, böyle bir temennimiz oluyor.”

Baydemir ile aynı sandıktan oy kullanan eşi ve İnsan Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Reyhan Yalçındağ, “Ezilen cins, ezilen sınıf, ezilen ulustan yana olan bir örgütün temsilcisi olarak sandıktan insan haklarına saygılı bir ülkenin tesisi için mücadele edenlerin, özgürlükten yana, barıştan yana, kadın-erkek eşitliğinden yana tavır sergileyenlerin çıkmasını diliyorum. Başta yaşam hakkı olmak üzere çok ciddi hak ihlallerin yaşandığı bir süreçten geçiyoruz. Dileğim ve temennim odur ki seçilecek olan milletvekili ve bu parlamento tüm sorunlarımızın barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözülebileceği bir irade sergileyebilecek. Bizler de bunun takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.