Osmangazi Belediyesi aşure dağıttı

Bursa merkez Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Osmangazi Metro İstasyonu önünde kurulan aşure kazanının başına geçerek vatandaşlara aşure ikram etti.

Bursa merkez Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Osmangazi Metro İstasyonu önünde kurulan aşure kazanının başına geçerek vatandaşlara aşure ikram etti.

    Osmangazi Belediye başkanı Mustafa Dündar, Muharrem ayının dostluk ve kardeşlik duygularının pekiştiği bir ay olduğunu ifade etti. Dündar, her yıl Muharrem ayının 10’unda geleneksel olarak yapılıp dağıtılan aşurenin kardeşlik ve barışa hizmet etmesini istediklerini kaydetti.

    Dündar, şöyle konuştu: “Muharrem ayı dolayısıyla Türk-İslam geleneğinde önemli bir yer teşkil eden aşure, insanlık tarihi kadar eski bir gelenektir. Biz de Osmangazi Belediyesi olarak her yıl Muharrem ayının başında, Osmangazi meydanında bu geleneği yaşatıp vatandaşlara aşure dağıtıyoruz. Aşure bizlerin ortak değeri. Toplumsal barışın ve kardeşliğin sağlam temellere oturması dileği ile, tüm vatandaşlarımızın hicri yılbaşını, Muharrem ayını kutluyorum.”

    Mustafa Dündar, Osmangazi Metro İstasyonu önündeki aşure dağıtım töreni öncesinde, Ulu Çarşı esnafının düzenlediği aşure dağıtım törenine katıldı. Vali Münir Karaloğlu ve İl Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya’nın da katıldığı Ulu Çarşı’daki aşure dağıtım töreninde çarşı esnafı ve vatandaşlarla bir araya gelen Dündar, çarşının ardından Osmangazi Metro İstasyonu önündeki aşure dağıtımına katıldı.

    Osmangazi Belediyesi’nin geleneksel olarak düzenlenen aşure dağıtım etkinliğine vatandaşlar büyük ilgi gösterirken, aşure kazanının önünde uzun kuyruk oluştu.