Osmangazi Belediyesi’nde hizmetler TSE’nin denetimine tabi tutuldu

Bursa merkez Osmangazi Belediyesi, TS-EN-ISO 9002:1994 kalite belgesinin ardindan aldigi TS-EN-9001:2000 Kalite Belgelesini için TSE'nin son denetimlerinde de basarili oldu.

Kalite belgesi verdikleri kuruluslarda belirli araliklarla denetim yaparak sistemin devam edip etmedigini denetleyen TSE, 23-24 Kasim tarihlerinde Osmangazi Belediyesi’ndeki kalite yönetim sistemini gözden geçirdi. Ahmet Parlatan ve Aysenur Ince’den olusan denetim ekibi, belediyenin basta üst yönetimi olmak üzere, çesitli birimlerinde denetim yapti. Denetimlerde; insan kaynaklari, imar, çevre yönetimi, saglik hizmetleri, bilgi kaynaklari, fiziksel kaynaklar, sosyal ve kültürel hizmetler, hukuk islemleri, denetim hizmetleri ve degisim/gelisim süreçleri gözden geçirildi.

Osmangazi Belediyesi, vatandasa hizli ve güvenilir bir hizmet verebilmek için kalite yönetim sistemi kapsaminda personeline egitimler vermis ve bunun sonucunda da kalitesini tescillemisti. Bu egitimlerde belediyenin tüm is süreçleri (is yapma sekilleri) tanimlanmis ve bu süreçler vatandaslarin taleplerine göre sekillendirilmisti. Kaliteye yolculuk çerçevesinde; süreçlerin ölçme kriterleri belirlenerek ölçüm sonuçlarina göre iyilestirmeler yapilmis; is hayati ve süreçler, sürekli gelisim ve süreçler iliskisi, sürekli iyilestirme metodolojisi, planla/uygula/kontrol et/standartlastir, süreç siniflama, süreç ölçütleri, süreç yönetme ve iyilestirme modelleri, performans matrisi ve raporlama yöntemi gibi konularda egitimler verilmisti.

Konuyla ilgili bilgi veren Osmangazi Belediye Baskani Recep Altepe, Osmangazi Belediyesi’nde kalitenin bir yasam biçimi olarak algilandigini söyledi. Altepe, “Bize göre kalite verimliliktir, kaynaklari optimum kullanmaktir; esnekliktir, etkili yönetimdir, degisen kosullara uygun çözümler üretmektir. Hepsinden önemlisi de, insana ve sisteme yapilan yatirimdir. Bu nedenle, hizmet üretme ve sunma sistemimizi daha saglikli ve isler kilmak durumundayiz. TSE görevlilerinin yaptigi denetimler, bu konuda ne kadar iyi durumda oldugumuzu gösterdi” dedi.

Sürekli ölçme ve iyilestirmeye dayanan ISO 9001:2000 kalite yönetim sisteminin bürokrasiyi azaltip verimliligi artirdigina dikkat çeken Altepe söyle konustu: “Osmangazi Belediyesi’nde seffaf, herkesin katilabilecegi ve denetleyebilecegi bir yapi olusturduk. Vatandas memnuniyetini en üst seviyeye çikaracak her türlü yenilige açigiz.”