Osmaniye eski başkanını uğurladı

Müteahhit arkadaşı Hayati Ekici tarafından öldürülen eski Osmaniye Belediye Başkanı İskender Türkmen (52) için kendi yaptırdığı belediye binasında tören düzenlendi.

1984- 1989 yıllarında Osmaniye’de Belediye Başkanlığı yaparak birçok hizmete imza atan eski belediye başkanı evli 2 çocuk babası İskender Türkmen gözyaşları arasında toprağa verildi.
Türkmen’in belediye binası önünde düzenlenen cenaze törenine eşi Zübeyde Türkmen (46), çocukları Aklın (19) ve Berkin (16) başta olmak üzere, İl Müftüsü Zeki Sarılar, CHP milletvekili Necati Uzdil, siyasi parti başkanları, belediye eski başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Osmaniye Belediye Başkanı Davut Çuhadar yaptığı konuşma sırasında gözyaşlarına hakim olmadı. Konuşmasını sesi titreyerek ve gözü yaşlı bir şekilde sürdüren başkan Davut Çuhadar, cinayete kurban giden İskender Türkmen’i kendisine örnek aldığını ve onun bu memlekete çok büyük hizmetlerde bulunduğunu anlattı. İlin alt yapısının onun zamanında kurulduğunu kaydeden başkan Çuhadar, “İlimiz önemli bir vatan evladını kaybetmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına ise başsağlığı diliyorum. O bu il için canını dişine takarak çalışmış bir belediye başkanıdır. Birçok hizmet onun zamanında yapılmıştır” dedi.

Cenaze töreni sırasında Türkmen’in yakınları fenalık geçirdi. Türkmen’in belediyede çalışan yeğeni Süreyya Türkmen’in güçlükle ayakta durduğu gözlendi. Yeğen Türkmen, “Bu acıya yürek nasıl dayanır. Bizi bırakıp da nerelere gidiyorsun” diyerek feryat etti.

Bu arada belediyede düzenlenen törenin ardından Türkmen’in cenazesi omuzlarda taşınarak Büyük Camii’ye getirildi. Cuma namazına müteakip kılınan cenaze namazından sonra toprağa verilmek üzere Türkmen’in cenazesi merkeze bağlı Cevdetiye beldesindeki aile kabristanında toprağa verildi.

ORTAĞI TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

Osmaniyeli bir iş adamı olan Hayati Ekinci, ortağı olan İskender Türkmen (52) ve yeğeni Hasan Türkmen’i silahıyla vurduktan sonra bir kurşunda kendisine sıkarak intihar etti. Dörtyol ilçesindeki Balıkçılar Çarşısı yakınında meydana gelen olayda İskender Türkmen, kendisine ait 33 AT 097 plakalı otomobilinin içinde, iş ortağı olduğu belirtilen Hayati Ekinci ve yeğeni Hasan Türkmen ile bir süre sohbet etti. Henüz bilinmeyen bir konuda tartışmaya başladıkları belirtilen iş ortaklarından Hayati Ekinci (60) silahını çekerek, önce İskender Türkmen’e, ardından yeğeni Hasan Türkmen’e (46) ateş ettikten sonra, bir kurşunu da kafasına sıkarak intihar etmişti.

Ağır yaralı olarak Dörtyol Devlet Hastanesi’ne ardından da Adana Balcalı Hastanesi Yoğun Bakım Servisinde tedavi altına alınan Hayati Ekinci ve Hasan Türkmen kurtarılamadı.

Evli ve iki çocuk babası olan İskender Türkmen’in, kış aylarında Osmaniye’de, yazın da kooperatif başkanlığını yaptığı Dörtyol İlçesinin Yeşilköy Tatil Sitesinde oturuyordu.

1952 yılında Osmaniye’de doğan Türkmen, ilk orta ve lise öğrenimini burada bitirdi. Üniversite öğrenimini ise İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat fakültesinde 1976’da tamamladı.

1978-1980 yılında belediyede fen işleri müdürü olarak görev yaptı. 1983 yılında SODEP’in kurucuları arasında yer aldı. 1984 yerel seçimlerinde SODEP’ten Osmaniye Belediye Başkanı seçildi. Avrupa Konseyi’nde Türkiye’yi üç yıl boyunca asil üye olarak temsil etti.