Osmaniye ‘Mert’ unvanını istiyor

Kurtuluş Savaşı'nda büyük kahramanlıklar gösteren Osmaniye "Mert" unvanını istiyor.

İlde konuyla ilgili olarak haftalık olarak yayın yapan Ceren gazetesi “Osmaniye unvanını istiyor” isimli bir kampanya başlattı.

Ceren Gazetesi sahibi Mustafa İpek, basın mensuplarıyla bir araya gelerek ilin mert unvanına kavuşması için başlattıkları kampanya için destek istediklerini söyledi.

Şehrin hak ettiği tarihi itibarının verilmesi adına başlattıkları girişim için destek istediklerini belirten İpek, “Milletvekillerimiz, belediye başkanımız, valimiz tüm yetkililerimiz, sivil toplum örgütleri ve halkımız Osmaniye’ye “Yiğitlik” ve “Mertlik” unvanının verilmesi için harekete geçmeli” dedi.

Kurtuluş Savaşı’nda gösterdikleri üstün gayretler dolayısıyla Urfa’ya Şanlı, Maraş’a Kahraman ve Antep’e de Kahraman unvanının verildiğini hatırlatan İpek bu illerin göstermiş olduğu direncin TBMM tarafından gelecek nesilleri onurlandırıcı unvanlarla ödüllendirildiğini dile getirdi.

Bu illerin o yıllarda gösterdiği direncin benzerini Osmaniye’nin de gösterdiğini altını çizen İpek şunları söyledi: “İlin adının Yiğit Osmaniye veya Atatürk’ün 16 Ocak 1925 günü şehri ziyaretinde dediği gibi Mert Osmaniye olarak değiştirilmesi zor değil. Bu gecikmiş onuru elde edebilmemiz için öncelikle milletvekillerimize büyük görevler düşüyor. İnanıyorum ki vekillerimiz bu onur için mecliste çalışacaklardır. 8 Şubat’ta 1921 de Antep gazi, 7 Şubat 1974’te Maraş Kahraman ve 2 Haziran 1984’te de Urfa’ya Şanlı unvanı verildi. 7 Ocak 1922’de Osmaniyeliler vatanın bayrağın, ezanın namusun korunması adına canlarını ve mallarını seve seve feda ettiler. Bu şehrin insanları sadece illerindeki düşmanları düşmandan temizlemedi. Antep, Urfa ve Maraş’a gidecek tam donanımlı takviye düşman güçlerine büyük direniş gösterdiler.”

Osmaniye’ye hak ettiği unvanın geri verilmesi için tüm herkesi desteğe ve konuyla ilgili çalışmaya davet ettiğini belirten İpek, Osmaniye’nin Mert veya Yiğit unvanını en az Maraş, Urfa ve Antep kadar hak ettiğini sözlerine ekledi.