Osmaniye’de maganda kursunu.

OSMANIYE - Osmaniye merkeze bagli Dervisiye köyünde dügünde atilan tabancayla kafasindan agir yaralanan ve Devlet Hastanesi'nde 6 gündür yasam savasi veren 14 yasindaki Ömer Gezer hayatini kaybetti.

Tehçi köyünde oturan annesi Leyla babaannesi Hatice ile beraber Dervisiye köyündeki akrabalari Ramazan Atçi’nin dügününe giden Ömer Gezer 10 dakika sonra basina geleceklerden habersiz dügünü izlemeye basladi.

Talihsiz çocuk dügünün ortasinda atilan kursunun kafasina isabet etmesi sonucu agir sekilde yaralandi. Ömer’in en büyük çocugu oldugunu belirten 4 çocuk babasi Baba Ökkes Gezer hala “Olayi ben yaptim ben ates ettim” diyenin ortaya çikmadigini söyledi.

Oglunu vuran kisinin ortaya çikmasini beklediklerini belirten Gezer, “Yapan kisi ortaya çikmadigi takdirde davaci olacagim. Vuran kisi ortaya çiksin. Oglumun cenazesini gömdük. Bundan sonra bekleyecegiz. Su an için bir girisimde bulunmayacagim. Ancak bunu zaman gösterecek” ifadelerini kullandi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Baskani Bülent Arinç, Adalet Bakani Cemil Çiçek ve Içisleri Bakani Abdulkadir Aksu gibi yetkililerin dügünlerde ve maç sonralarinda sevinç gösterisi yapmak için kursun atilmasin uyarisina ragmen üzücü olaylar bir türlü engellenemiyor.

Türkiye’de bu tür olaylarin üzücü sekilde sona ermesinin ardindan harekete geçen Içisleri Bakanligi Valiliklere gönderdigi “Silahla ates edenlere karsi Türk Ceza Kanunu’nun hükümleri eksiksiz uygulanacak. Ayrica silah ruhsati almak için basvuranlar daha dikkatli incelenecek. Her basvurana silah ruhsati izni verilmeyecek…” uyarilarda yetersiz kaliyor.

Türk insanin silahla yaptigi sevinç gösterileri çogu zaman istenmeyen olaylara neden oluyor. Yapilan tüm uyarilara ragmen sevinç gösterisi sirasinda tabancalarin kullanilmasi ise uyarilarin dikkate alinmadigini önlemlerim yetersiz kaldigini gösteriyor.

Meskun mahallerde gereksiz yere silah sikan kisiler Emniyet tarafindan tespit edildiginde ifadesi alindiktan sonra mahkemeye sevk ediliyor, silahina ve ruhsatina el konuluyor. Türk Ceza Kanunu’nun 170’inci maddesi silah atanlarin 6 aydan 3 yila kadar hapis cezasiyla cezalandirilacagi hükmünü getiriyor.

Silahlarin meskûn mahalde; yani insanlarin yasadigi alanlarda ateslenmesi halinde bu ceza artiyor. “Olasi kasit” düzenlemesi ile suç daha agirlastiriliyor. Buna bir de ölümlü olay eklendiginde, alinacak cezanin çok daha yüksek oluyor.

Cezalarin agirlastirilmasiyla her seyin bitmeyecegini belirten uzmanlar ise silah ruhsatlarinin verilmesi sirasinda daha dikkatli davranilmasi gerektigini ayrica ruhsatli veya ruhsatsiz silah kullananlara karsi kanunlarin sonuna kadar uygulanmasinin sart oldugunu ifade etti. Sorunun daha çok silah bulunduran bazi kisilerin sorumsuz hareketlerinden dolayi sorunun tamamen sona ermeyecegi belirtiliyor.