Osmanli sultanlarinin kabirlerinin bulundugu tarihi Muradiye Külliyesi bakima alindi

BURSA - Eskiyen alanlari onarmak amaciyla Osmanli sultanlarinin kabirlerinin bulundugu tarihi Muradiye Külliyesi'nin resterasyonuna baslandi.

Yeniden düzenlenerek eski haline kavusturulacak olan Külliye’nin restarasyonu için 3 asamali proje hazirlandi. Ilk etapta proje ile Külliye’deki 12 türbenin kubbesinin kursun kaplamasi yenilenecek.

Osmanli sultanlarindan 2. Murat, Cem Sultan ve Sehzade Mustafa’nin kabirlerinin bulundugu tarihi Muradiye Külliyesi’nin yeniden düzenlenmesi için resterasyon çalismalarina start verildi.

Il Kültür ve Turizm Müdürlügü koordinesinde, Kültür ve Burizm Bakanligi ve Il Özel Idaresi’nin ayirdigi ödenek ile Muradiye Külliyesi’nin resterasyonu için 3 proje hazirlandi. Il kültür ve Turizm Müdürlügü tarafindan hazirlananve Anitlar Yüksek Kurulu’ncada onaylanan proje ile ilk etapta külliye içerisindeki 12 türbenin kursun kaplamalari restaro edilecek.

Kültür Müdürlügü bu baglamda, türbelerin kursun kaplamasi için 157 bin YTL’lik ihale yapti. Ihaleyi alan firma ise kubbelerin kursun kaplamalarina basladi.

Ikinci etapta ise külliye için röleve, restitüsyon ve restarasyon çalismasi yapilacak.Müdürlük, türbelerin resterasyonuna esas teskile edecek olan röleve, renstitüsyon ve restarasyon projelerinin yapimini da 60 bin YTL’ye ihale etti.

Üçüncü etapta’da, külliyenin içerisindeki tüm yapitlar uzman bir heyet tarafindan tek tek elden geçirilerek eksiklikler onarilarak tekrardan hizmete sunulacak. Külliyedeki tüm resatrasayon çalismalarinin 2007 yilinin ilk aylarinda tamamlanmasi planlaniyor.

Il Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Gedik, projelerin tamamlandigini söyledi. Gedik, Subat basinda geri kalan projelerin teslim edilecegini, ardindan da 2006 yili içinde 3. restarasyon insaati ihalesine çikalacagini bildirdi.

Gedik, Bursa’daki tarihi yapilarin onarimi için baslattiklari çalismalarin Muradiye Külliyesi ile agirlik kazanarak devam ettigini kaydetti. Suanda restarasyon çalismasinin ilk etabinin basladigini ve bakir yenilemelerinin ardindan da ana restarasyon insaatina devam edilecegini belirten Gedik, Muradiye Külliyesi restarasyonu için 3 projenin hazirlandigini isaret ederek, ” Suanda projenin ilk ayagi basladi. Subat ayinda ikinci ayagi baslayacak. 3. ve son ayak Nisan ayi gibi baslayacak ve 2006 sonu veya 2007 yilinin baslarinda tamamlanarak hizmete sunulacak.” dedi.

Bursa’da, 3 yil önce Osmangazi ve Orhangazi türbeleri restarasyonununu gerçeklestirdiklerini, ardindan da Muradiye Osmanli Evi Müzesi’nin onarimini tamamladiklarini, Atatürk Köskü’nüde yeniden restore ettirdiklerini dile getiren Gedik, Mudanya Mütareke Evi, Türk Islam Eserleri Müzesi gibi tarihi yapitlarin onarilarak hizmete sokuldugunu açikladi.

Ayrica Kültür ve Turizm Bakanligi’nin Bursa surlarinin onarimi ve devami için 200 bin YTL’lik ödeneginde Osmangazi Belediyesi’ne aktarildigini da hatirlatan Gedik, sehrin simgesi olan Yesil Türbe’nin resterasyonu da Türkiye Odalar ve Borsalar Birligi’nin (TOBB) üstlendigini, türbedeki çalismalarin 2006 yili içinde tamamlanacagini vurguladi.