Osmanli’nin ilk dönem eserlerinden Gökdere Medrese yeniden hayat bulacak

BURSA (CIHAN)-21 Eki 2005yüzünden yikilma tehlikesi ile karsi karsiya kalan Osmanli'nin ilk dönem eserlerinden olan Gökdere Medrese'nin restorasyon çalismalari basladi.

Restore edildikten sonra kültür merkezi olarak kullanilacak olan Gökdere Medresesi’nin restorasyon projesi Osmangazi Belediyesi tarafindan hazirlatildi. 4 ay sürecek olan Gökdere Medresesi’nin restorasyonu, çevre düzenleme çalismasiyla birlikte belediyeye yaklasik 1 trilyon liraya mal olacak.

Restorasyon projesi kapsaminda, tarihi yapinin çatisi ve kubbesi yeniden yapilacak. Diger bölümleri ise restore edilecek. Kültür Merkezi olarak kullanilacak olan medresenin 2006’nin Mayis ayinda Bursalilarin hizmetine sunulmasi hedefleniyor.

Gökdere Medresesi’nde restorasyon çalismalarinin baslamasi nedeniyle açiklamalarda bulunan Osmangazi Belediye Baskani Recep Altepe, önemli bir tarihsel degeri daha Bursa’ya kazandirdiklarini söyledi. Bursa’nin çok sayida sakli kalmis degeri barindirdigina dikkat çeken Altepe, “Biz bu degerleri bir bir ortaya çikariyoruz. Bu çabamizda yalniz da degiliz. Birçok kisi ve kurum çalismalarimiza destek veriyor” dedi.

“Baslattigimiz tarihi ve kültür projelerimiz kapsaminda Bursa’daki bütün eserleri ele aldik.” diyen Altepe, su bilgileri verdi: “Gökdere Medresemiz de mülkiyeti sahsa ait olan bir degerimizdi. Belediye olarak takas karsiligi satin alip çalismalara basladik. Temizledik, etrafindaki 6 dükkani kaldirdik. Röleve, restorasyon ve restitüsyon projeleri hazirlandi. Ihalenin ardindan da çalismalara baslandi. 4 ay içinde bitirmeyi hedefliyoruz. Osmanlinin ilk dönem eserlerinden biri olan Gökdere Medresesi, içine girdiginizde çikmak istemediginiz, çok güzel, sicak bir eser. Restorasyon çalismalari tamamlandiginda içinde Türk kültürümüz canlanacak. Özellikle Türk sanat müzigi çalismalari yapilacak. Aksamlari da halka dinletiler sunulacak.”

Kayhan bölgesindeki diger çalismalarin da Gökdere Medresesi ile paralel olarak yürüyecegini ifade eden Altepe, “Kayhan bölgesi Bursa’nin cazibe merkezi olacak” diye konustu.

Altepe, toplantinin ardindan, baskan yardimcilari ve bürokratlarla birlikte, Gökdere Medresesi önünde önce hatira fotografi çekirdi.

GÖKMEDRESE’NIN TARIHI

II. Bayezit döneminin taninmis müderrislerinden Zeyrekzade Pasa Çelebi tarafindan yaptirildigi sanilan Gökdere Medresesi, Osmanli mimarisinin en güzel örneklerinden birini olusturuyor. 1939 tarihinde özel mülkiyete geçen Gökdere Medresesi, yillardir özel mülkiyette kaldigi için islevine uygun olmayan pek çok is sahasina ev sahipligi yapmisti. Farkli mimarisiyle Bursa’nin kültür mirasina ayri bir zenginlik katacak olan Gökdere Medresesi, bir dönem kadin hapishanesi, marangozhane, demirci dükkani ve depo olarak da kullanilmisti. Tarihi yapi, Osmangazi Belediyesi satin aldiginda atölye olarak kullaniliyordu.

Lütfiye Tavukçuoglu adli vatandasa ait olan Gökdere Medresesi’nin tapusu 2005 yili baslarinda belediyeye geçti. Tarihi yapiyi yaklasik 1.5 trilyon liraya satin alan Osmangazi Belediyesi, tapuyu alir almaz, medresenin önünde bulunan ve yapiyi kapatan 5 dükkani kaldirdi. Böylece hem medresenin ortaya çikmasi saglanmis hem de tamami 656 metrekareye ulasan tarihi yapi ve çevre düzenlemesiyle bölgede soluk alinabilecek bir mekân haline getirildi.