ÖSS bitti karneler dağıtıldı ya şimdi?

ÖSS'nin yapılması ve bugün ilk ve orta dereceli okullarda karnelerin dağıtılmasıyla tatil planı yapan vatandaşları turizmciler uyarıyor.

Uzmanlar; Tatile çıkmaya hazırlanıyoruz. Sıra bavulunuzun hazırlamasına geldi. Ama her işin olduğu gibi bavul hazırlamanın da bazı püf noktaları var. Bavulunuzu hazırlamaya başlamadan önce mutlaka gerekli olan eşyaların bir listesini hazırlayın. Bavulu açtığınızda istediğiniz eşyaya rahatlıkla ulaşabilmeniz için eşyalarınızı torbalarını içine bölüm bölüm koyun.”

En sonunda tatil vakti geldi. Çok çalıştık, tatili de hak ettik. Oldukça yoğun ve soğuk kış günlerini genellikle iş günü ofislerimizde ve tatil günleri de evlerimizde geçirdik. Ardından, işte hayal ettiğimiz yaz ayları geldi.

Herkes neşeli bir tatil telaşı başladı. İlk önce tatile ne zaman gidileceğine karar veriliyor, arkadaşlar ayarlanıyor, herkes bir süre işlerini yoluna koymaya çalışıyor, ardından tatil hazırlıkları ve işte yolculuk. Belki de işin en eğlenceli kısmı hazırlık aşamasıdır.

Bir internet sitesinde valiz hazırlamanın püf noktaları anlatıldı. “Giysilerinizi, ayakkabılarınızı güzelliğinizin vazgeçilmezi olan kozmetiklerinizi, deniz eşyalarınızı sırasıyla yerleştirirsiniz bavula. Ama her işin olduğu gibi bavul hazırlamanın da bazı püf noktaları vardır. Ayrıca tatile çıkarken yanınıza almayı unutmamanız gerekenler. Öncelikle valizin içindeki en dayanıklı eşyalar muhtemel ayakkabılarınız olacağı için onları en alta yerleştirebilirsiniz. Ayakkabıların içini ise çorap, çamaşır gibi yumuşak eşyalarla doldurursanız, hem ayakkabılarınız bozulmaz hem de yerden tasarruf etmiş olursunuz.

Buruşmaya meyilli olan giysilerinizi katlarken de aralarına ince kağıt mendil koyarsanız bavulun içindeki nemi emerek, giysileriniz daha az buruşur. Havlularınız için bavulunuzdaki en uygun yerse bavulun en üstüdür. Böylece havlular nemi emer ve içerideki diğer eşyaların düzgün kalmasını sağlar. Kravatlar ise, ya karton bir kılıf içinde ya da kravat çantası ile bavula yerleştirilmelidir.

Şampuanlarınızı ve banyo kremlerinizi giysilerinizle aynı bavula koymamaya çalışın. Bavulunuzun içine dolmakalem koymak giysileriniz için kesinlikle büyük bir risktir. Uçak basıncındaki değişiklik nedeniyle dolmakalem mürekkep akıtabilir ve mürekkep giysilerden çıkması en zor hatta imkansız lekelerden biridir. Ayrıca uzun elbise, pardesü gibi giysiler de bavula ilk önce yerleştirilmesi gerekenlerdendir. Bu tür giysilerin üst kısmı bavulun tabanına yayılırken alt kısmı bavulun dışına sarkık olarak bırakılmalı ve diğer eşyalar bavula doldurulduktan sonra dışarı kalan kısımlar diğer eşyaların üstüne doğru kıvrılmalıdır.

Bunların dışında güneylere de gidiyor olsanız, ani hava değişimlerini düşünerek bavulunuza çok hafif bir trençkot koyabilirsiniz. Eğer uzun yolculuklar için kullanışlı bir bavulunuz yoksa ve alacaksanız tekerlekli olanları tercih edin. Böylece ağır da olsa bavulunuzu taşımanız çok daha kolay hale gelir.

Özellikle de camping tarzı bir tatile gidiyorsanız, yanınıza alacağınız çok fonksiyonlu ufak bir çakı zor anlarda çok işinize yarayabilir.”