ÖSS deneme sınavındaki soru ortalığı karıştırdı

Kayseri'de bir dershanenin ÖSS deneme sınavındaki sorusu ortalığı karıştırdı.

Dershane yetkilileri, soru kitapçığındaki bu soruyu hata olarak kabul ederek, özür diledi. Konunun kendilerine iletilmesi üzerine kurum içinde idari soruşturma başlatan dershanenin Kayseri Şubesi Müdürü Mustafa Elmasdere de, bu olaydan dolayı Türk halkından özür diledi ve bunun olmaması gereken bir hata olduğunu söyledi.
Genel merkezi İstanbul’da bulunan ve genel merkez tarafından hazırlanan ‘ÖSS’ye Hazırlık-4’ adlı ÖSS deneme sınavı kitapçıkları Türkiye genelindeki bütün şubelerine gönderildi. Kayseri’deki şubesine de gelen kitapçıkların edebiyat soruları bölümünde, ‘Bastığın yerleri ‘toprak’ diyerek geçme-Sermayeye satılık her santimi, her gramı-Sen şehit oğlusun incitme yazıktır atanı-Kim çok verirse ona sat bu vatanı’ dörtlüğü verilerek, bu dörtlüğün hangi şiir türüne örnek olduğu sorusu yer aldı. A kitapçığına 4. soru, B kitapçığında da 14. soru olarak giren dörtlüğün cevap şıkları ise satirik, dramatik, pastoral, epik ve lirik olarak gösterildi. Bu kitapçıkla dershanenin Kayseri Şubesi 24 ve 26 Şubat tarihlerinde deneme sınavı yaptı.

Sınavda bir öğrenci, sorudaki dörtlüğün içeriğinin kabul edilemeyeceğini belirtmesi üzerine, olay dershane yetkililerine iletildi. Olayın ortaya çıkmasıyla birlikte dershanenin sorusu ile ilgili tepkilerini dile getirmek isteyen bir grup öğrencinin emniyet müdürlüğü tarafından engellendiği belirtilirken, dershane yetkilileri böyle bir olayın meydana gelmediğini ve öğrencilerinden de bu soru ile ilgili bir tepkinin gelmediğini açıkladı.

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA SUÇ DUYURUSU

Kayseri Emniyet Müdürlüğü, Cumhuriyet Başsavcılığı’na, TCK’nın 300. maddesinin 2. fıkrasında yer alan ”İstiklal Marşı’nı alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” maddesine dayanarak suç duyurusunda bulundu.

Kayseri Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, yaptığı açıklamada, kabullenilemeyecek bir olay şeklinde nitelendirdiği konu hakkında inceleme yaptıklarını ve sorunun yer aldığı kitapçığın öğrencilere deneme sınavı olarak dağıtıldığını tespit ettiklerini açıkladı. Özdemir, soru kitapçığının dershanenin genel merkezi tarafından hazırlanarak, Türkiye genelindeki bütün şubelerine gönderildiğini ifade ederek, “Bize gelen duyum üzerine yaptığımız araştırmada, kaynağı belli olmayan ikinci ‘İstiklal Marşı’ adı altında yazılmış şiire ulaştık. Buna benzer değiştirilmiş ve İstiklal Marşının alaya alındığını internet sitelerinde de yer aldığını gördük. ‘Mehmet Hortum Ersoyan’ imzası bulunan ve İstiklal Marşımızın dörtlüklerini çağrıştıran ifadelerle yazılmış şiirin 6. dörtlüğü de soru kitapçığına girmiş. Kabul etmemiz mümkün olmayan ve eğitim kurumunda soru şeklinde öğrencilere sorulması büyük hatadır. Bu nedenle konuyu yargıya intikal ettirdik” diye konuştu.

HALKIMIZDAN ÖZÜR DİLİYORUZ

Soru kitapçığında yer alan soru ile ilgili üzüntülerini dile getiren dershanenin Kayseri Şubesi Müdürü Mustafa Elmasdere, sene içerisinde birçok yayın ve çalışma yayınlandığını, dolayısıyla bir öğretmenin sene içerisinde yaklaşık 5 bin 6 bine yakın soru hazırladığını dile getirerek, “Burada da edebiyat branşın da satirik şiir örneğine uygun bir kıta bulmuş. Fakat bu kıta İstiklal Marşımız üzerinde belli bir oynama ile, bundan 4- 5 yıl önce ülkenin gidişatını protesto etmek, bunu iğnelemek ya da dikkat çekmek amacıyla veya milli duyguları kuvvetli bazı kesimler tarafından hazırlanmış şiir. Bu şiirin bir parçası. 10 kıta olarak hazırlanmış olan şiirin parçasıdır. O da soruda kullanılmış. Soruda kullanılması sırasında herhangi bir art niyet söz konusu değil. Sadece belirttiğim gibi satirik şiir örneğine iyi bir emsal teşkil ettiği için sınavda soru olarak kullanılmıştır. Tabi ki şöyle bir gerçek var. Ülke olarak çok hassas olduğumuz konular ve değerler var. Bu konulara bir miktar da olsa dokunulmuş olsa insanlarımız arasında tedirginlik, huzursuzluk ve üzüntü olmaktadır. Bizde de üzüntü büyüktür. Eğitim kurumları olarak yıllardan beri koruduğumuz çizginin dışında bir çalışma değil ama, dikkatten kaçmış olması bizleri de haliyle üzdü. Bundan dolayı özellikle kafasını meşgul ettiğimiz ve üzdüğümüz birçok insanımızdan, Türk halkımızdan özür diliyoruz” dedi.

Elmasdere, açıklamasında sürekli üzüntülü olduklarını anlatarak, “Bu art niyetli olmayan ve tabi ki basitte demeyeceğim ama bir hatadan dolayı kaynaklanmıştır. Devamı söz konusu değildir. Biz konuyu genel merkezimize bildirdik ve onlar da gerekli incelemeyi yapıyor. Satirik şiir olarak güzel bir örnek olarak alındığı söz konusu. Yoksa siyasi yada herhangi bir art niyet söz konusu değildir. Yoksa geçmiş dönemde ülkedeki kötü gidişatı eleştirme adına yapılmış bir şiirin eğitim kurumunda soru olarak yer alması hoş değil. Kabul edilemez” diye konuştu.

Elmasdere, olayın ortaya çıkmasıyla birlikte, öğrencilerinden herhangi bir tepki gelmediğini sözlerine ekledi.